• rozwiń
  • WIG20 2110.11 +0.37%
  • WIG30 2415.33 +0.38%
  • WIG 56204.55 +0.30%
  • sWIG80 11590.84 -0.22%
  • mWIG40 3787.27 +0.23%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka

"Financial Times": PiS nie może zaprzepaścić dotychczasowych osiągnięć Polski

Foto: PAP/Paweł Supernak Foto: W niedzielnych wyborach parlamentarnych PiS otrzymał 5 mln 711 tys., 687 głosów (37,58 proc.)

Polska odniosła sukces gospodarczy i została ważnym graczem w UE, stając się żywym dowodem na korzyści płynące z członkostwa w UE. Nowy rząd Prawa i Sprawiedliwości powinien zadbać o to, by tych osiągnięć nie zaprzepaścić - pisze "Financial Times".

"W ostatniej dekadzie Polska wyróżniała się jako jeden z niewielu sukcesów w UE (...), a polityczne i gospodarcze odrodzenie tego kraju słusznie przedstawiano jako przykład korzyści płynących z europejskiego projektu. Pod rządami reformatorskiej, centrowej Platformy Obywatelskiej polska gospodarka wzrosła w ostatnich siedmiu latach o 20 proc. (...), a kraj stał się (w UE) znaczącym i poważanym graczem" - przypomina brytyjski dziennik w komentarzu redakcyjnym.

Fala dobrobytu

Sukces PiS w niedzielnych wyborach parlamentarnych może więc być zaskoczeniem dla wielu unijnych partnerów Polski, choć w samym kraju niespodzianka była mniejsza - pisze "FT". Jak dodaje, wielu Polaków czuło, że ominęła ich "fala dobrobytu widoczna w Warszawie", a "po ośmiu latach u władzy każdej partii rządzącej w systemie demokratycznym zaczynają ciążyć kolejne gafy i pomniejsze skandale".

Wymiana partii u władzy to oznaka zdrowej demokracji i błędem byłoby potępiać PiS nim dostało szansę wykazania się, jednak "są powodu do niepokoju" - zaznacza gazeta w tekście zatytułowanym "Zwrot Polski na prawo niesie zagrożenia dla Europy". "FT" przypomina, że rządy PiS w latach 2005-2007 "były samowolne, a jego polityka zagraniczna - naznaczona nacjonalistycznym tonem, dzięki czemu udała się rzadka sztuka - zrażenie do siebie jednocześnie Rosji i Niemiec".

Groźne reformy?

Zdaniem londyńskiego dziennika większe zaniepokojenie budzą jednak zapowiedziane przez PiS działania w sferze gospodarczej, które mogą wystraszyć zagranicznych inwestorów, a także "szorstkie podejście" tego ugrupowania do UE, zdecydowany sprzeciw wobec przyjmowania uchodźców i opór przed ambitnym porozumieniem klimatycznym, które mogłoby zostać osiągnięte na grudniowej konferencji w Paryżu.

"Ponad 25 lat od upadku muru berlińskiego Polska wyróżnia się jako historia wielkiego sukcesu w postkomunistycznej Europie Środkowo-Wschodniej. Prawo i Sprawiedliwość musi zadbać o to, by nie zaprzepaścić tej z trudem wypracowanej reputacji" - konkluduje "Financial Times".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Światowit
PiS nie może? PiS na pewno może. I na pewno zaprzepaści!
Po jednej kadencji pozostawi po sobie pobojowisko....
No ale cóż - tak ludzie głosowali...
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
jawotr
Ależ może, pisowcy są tak pełni pychy i ignorancji, że gotowi są robić bardzo szkodliwe dla Polski rzeczy nawet nie zdając sobie sprawy z efektów własnych działań. W wersji najgorszej z możliwych, kilka lat szaleństw PiSu może kosztować i dziesięciolecie przestoju gospodarczego.
 • 2
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane