• rozwiń
  • WIG20 2365.36 -0.54%
  • WIG30 2717.60 -0.43%
  • WIG 60910.11 -0.42%
  • sWIG80 12106.14 -0.11%
  • mWIG40 4204.24 -0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-04-18 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka wg PiS

PiS wycofuje się z opłaty paliwowej. Od innych podwyżek możemy nie uciec

PiS wycofuje się z opłaty paliwowej. Ale inne podwyżki będą Odtwórz: PiS wycofuje się z opłaty paliwowej. Ale inne podwyżki będą
PiS wycofuje się z opłaty paliwowej. Ale inne podwyżki będą "Źródło: tvn24"

Prawo i Sprawiedliwość wycofało się z nowej opłaty w paliwie. Jednak, jak oceniają ekonomiści, aby sfinansować socjalne wydatki musi szukać pieniędzy w kieszeni obywateli. - Nie ma cudów. Jeśli głosowaliśmy na PiS, to głosowaliśmy za tym, że jednym zostanie dane, a innym zabrane - uważa Piotr Kuczyński z Domu Inwestycyjnego Xelion. Materiał programu "Polska i Świat" w TVN24.

Zobacz cały materiał programu "Polska i Świat" w TVN24.

Być może to najwłaściwszy moment, aby przypomnieć sobie starą maksymę brytyjskiej premier Margaret Thatcher. Mawiała ona, że państwo nie ma własnych pieniędzy, a jedynie te, które należą do podatników. Inaczej mówiąc: jeśli państwo jedną ręką coś nam daje, to drugą zabiera. Ta formuła objawiała nam się ostatnio w pomyśle wprowadzenie opłaty paliwowej.

Wydatki socjalne

- Rząd więcej wydał na wydatki socjalne, czyli np. 500 plus, będzie też obniżka wieku emerytalnego, a to kosztowne programy, więc nie można przesunąć pieniędzy z innych obszarów finansów publicznych. Rządu nie stać, aby dotować budowę dróg samorządowych przy obecnym stanie budżetu, więc szuka nowych podatków - mówił w TVN24 Ignacy Morawski, ekonomista z Centrum Wiedzy i Nauki Spotdata.

Gdzie szuka? W naszych kieszeniach, ale robi przy tym wszystko, aby nie nazwać tego podatkiem. Z opłaty w paliwie Prawo i Sprawiedliwość na razie się wycofuje. - Nie chcemy, aby obywatele sądzili, że sięgamy do ich kieszeni, bo nic takiego nie planowaliśmy - mówił Ryszard Terlecki, przewodniczący klubu parlamentarnego PiS.

- Co nie oznacza, że wycofujemy się z konieczności pomysłu wsparcia samorządów, szczególnie tam, gdzie to wsparcie jest niezbędne, aby polepszyć jakość i stan dróg - wtórował Joachim Brudziński, wicemarszałek Sejmu z PiS.

Planowane podwyżki

Jednak przed innymi podwyżkami nie uciekniemy. W tym tygodniu Sejm zajmie się projektem ustawy o rynku mocy. Jak wynika z uzasadnienia do tej ustawy średni roczny rachunek za prąd w polskich gospodarstwach domowych może być nawet o 60 zł wyższy. Do tego dochodzi 30-40 zł wzrost opłat za wodę i ścieki.To wszystko w sytuacji, kiedy rząd chwali się doskonałymi wynikami makroekonomicznymi. Bezrobocie jest najniższe od 25 lat. Tempo wzrostu PKB jest przyzwoite, a dochody i inwestycje rosną. Dlaczego więc rząd decyduje się na podwyżki teraz?

- PiS ma bardzo ambitny, trudny i napięty program wzrostu wydatków socjalnych i inwestycyjnych. Przepuszczam, że nie da rady, ale próbuje się bronić, żeby mieć jedno i drugie. Jest na półmetku i musi dać ludziom więcej przed wyborami - wyjaśnia prof. Stefan Krajewski, ekonomista z Uniwersytetu Łódzkiego.

A żeby dać musi zabrać. - Nie ma cudów. Te pieniądze muszą znaleźć się w naszych kieszeniach. Jeżeli głosowaliśmy na PiS, to głosowaliśmy za 500 plus, czyli za tym, że jednym zostanie dane, a innym zabrane - uważa Piotr Kuczyński z Domu Inwestycyjnego Xelion.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
ryczka54
Przecież ta cała podwyżka paliwowa to było pod publiczkę wprowadzając pomysł od razu wiedzieli że się wycofają żeby ludzie myśleli jacy to oni dobrzy i słuchają obywateli normalny machiawelizm
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
johnny75
Jeżeli głosowaliśmy na PiS, to głosowaliśmy za 500 plus, czyli za tym, że jednym zostanie dane, a innym zabrane - uważa Piotr Kuczyński z Domu Inwestycyjnego Xelion.

Super tylko że dotychczas tylko jedni byli beneficjentami włądzy PO a inni jedli gruz!Syty głodnego nie zrozumie...
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane