• rozwiń
  • WIG20 2365.36 -0.54%
  • WIG30 2717.60 -0.43%
  • WIG 60910.11 -0.42%
  • sWIG80 12106.14 -0.11%
  • mWIG40 4204.24 -0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-04-18 17:15

Dostosuj

PiS wycofuje się z opłaty paliwowej. Kaczyński: będziemy szukać innych metod

Brudziński: Kierownictwo PiS podjęło decyzję o wycofaniu ustawy paliwowej Odtwórz: Brudziński: Kierownictwo PiS podjęło decyzję o wycofaniu ustawy paliwowej
Brudziński: Kierownictwo PiS podjęło decyzję o wycofaniu ustawy paliwowej "Źródło: tvn24"

Zapadła decyzja o wycofaniu projektu ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w rozmowie z Polską Agencją Prasową. Projekt ustawy wprowadzał nową opłatę paliwową w wysokości 20 groszy za litr.

- Zapadła decyzja o wycofaniu ustawy benzynowej. Będziemy szukać innych metod na zgromadzenie środków potrzebnych na budowę. Na pewno nie będziemy sięgać do kieszeni obywateli - powiedział PAP prezes PiS.

Projekt ustawy

W poniedziałek po południu odbyło się spotkanie władz Prawa i Sprawiedliwości w siedzibie partii przy ul. Nowogrodzkiej. Wzięli w nim udział m.in. premier Beata Szydło, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, wicepremier i minister kultury Piotr Gliński, wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu, szef Komitetu Wykonawczego PiS Joachim Brudziński.Terlecki pytany przez dziennikarzy po spotkaniu o wycofanie projekt ws FDS powiedział: "Nie chcemy, aby obywatele sądzili, że sięgamy do ich kieszeni, nic takiego nie planowaliśmy. Ta podwyżka zresztą była bardzo hipotetyczna, praktycznie miało jej i tak nie być mimo tej zmiany, ale żeby uspokoić nastroje wycofujemy".

Dopytywany, czy decyzja ta wynika z protestów, szef klubu PiS odpowiedział, że w tej sprawie nie było nadzwyczajnych protestów. - Był spór - dodał.

- Kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości podjęło decyzję o wycofaniu ustawy paliwowej, co nie oznacza, że wycofujemy się z konieczności pomysłu wsparcia samorządów, szczególnie tam, gdzie to wsparcie jest niezbędne do tego, aby polepszyć jakość i stan dróg gminnych, powiatowych. Ale tutaj decyzja zapadła, że to wsparcie na pewno będzie miało miejsce, natomiast nie poprzez kieszenie Polaków - powiedział z kolei wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński.

Zaznaczył, że to dobra informacja dla tych, którzy namawiali, by z ustawy się wycofać, np. dla rolników, tych co rozpoczynają wakacje. Jego zdaniem, to zabierze opozycji "paliwo do podsycania niepotrzebnych emocji społecznych".

Kontrowersyjny projekt

W ubiegłym tygodniu grupa posłów PiS złożyła w Sejmie projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych, który zakładał m.in. dofinansowanie budowy lub przebudowy dróg lokalnych oraz mostów na drogach wojewódzkich. Fundusz miała zasilać nowa opłata paliwowa w wysokości 20 groszy za litr. Wraz z VAT podniosłoby to ceny paliw o 25 groszy.

Projektodawcy szacowali, że stawka opłaty drogowej zapewni wpływy w wysokości ok. 4-5 mld zł rocznie. Połowa kwoty miała zostać przeznaczona na Fundusz Dróg Samorządowych, natomiast reszta wpływów miała zasilić Krajowy Fundusz Drogowy.

W uzasadnieniu projektu podkreślono, że "zaproponowane zmiany mają zapewnić większą ilość oraz stabilność środków finansowych na dofinansowanie dróg samorządowych oraz zwiększenie elastyczności w wydatkowaniu tych środków dzięki rezygnacji z planowania corocznego".

Opozycja nie zostawiła na projekcie ustawy suchej nitki. Nazwała go ”Paliwem plus", "podatkiem wprowadzonym pod osłoną wakacji”, ”łupieniem Polaków".

Polacy nie chcą opłaty

Jak wynika z sondażu Kantar Millward Brown dla "Faktów" TVN i TVN24, zdecydowana większość, bo 74 procent badanych opowiedziało się przeciw wprowadzeniu nowej opłaty paliwowej. Za nowymi przepisami było 18 procent ankietowanych, niezdecydowani stanowili 8 procent respondentów.

Badanie przeprowadzono między 11 a 12 lipca 2017 na reprezentatywnej próbie 1008 mieszkańców Polski, w wieku 18 lat i więcej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (7)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Schift
Proponuję projekt podwyżki VAT na 28% a następnie go wycofać. Naród oszaleje ze szczęścia i miłości do p. prezesa. Dobry, ludzki pan.
 • 6
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane