• rozwiń

Temat: Gospodarka wg PiS

PiS opodatkuje sklepy? "Wówczas ceny mogą wzrosnąć"

"Biznes dla Ludzi", cz.3 Odtwórz: "Biznes dla Ludzi", cz.3
Foto: Shutterstock | Video: TVN24 BiS Foto: Zdaniem Macieja Ptaszyńskiego, dyrektora generalnego Polskiej Izby Handlu, podatek od hipermarketów w formie zaproponowanej przez Prawo i Sprawiedliwość "może uderzyć w te sklepy i przedsiębiorców, których powinien chronić" | Video: "Biznes dla Ludzi", cz.3

Zdaniem Macieja Ptaszyńskiego, dyrektora generalnego Polskiej Izby Handlu, podatek od hipermarketów w formie zaproponowanej przez Prawo i Sprawiedliwość "może uderzyć w te sklepy i przedsiębiorców, których powinien chronić". - Jeżeli ustawodawca miałby wprowadzać jakieś rozwiązania w tym zakresie, to trzeba mądrze podejść do konstrukcji tego podatku. Tak żeby nie uderzyć w przedsiębiorców krajowych - stwierdził gość "Biznesu dla Ludzi".

Partia chce opodatkować sklepy wielkopowierzchniowe o powierzchni powyżej 250 m2. Podatek dla dużych zagranicznych sieci detalicznych ma wynosić 0,5 - 2 proc. w zależności od obrotu. Przychody z tych podatków mają być wykorzystane na realizację licznych przedwyborczych obietnic. Według wyliczeń partii przyniesie to łącznie 8 mld zł.

Błędne kryterium?

Jak wskazuje Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu, "problem dotyczy kryterium przyjętego jako próg opodatkowania".

- Mówi się o obiektach wielkopowierzchniowych, a 250 metrów kwadratowych w żaden sposób nie da się zdefiniować jako obiekt powierzchniowy. Nawet według GUS-u liczony jest on od zupełnie innych progów i zaczyna się od 400 metrów - dodał rozmówca Pawła Blajera.

"Wymaga przekonstruowania"

Zdaniem Ptaszyńskiego, podatek w formie zaproponowanej przez Prawo i Sprawiedliwość "może uderzyć w te sklepy i przedsiębiorców, których powinien chronić".

- Jeżeli ustawodawca miałby wprowadzać jakieś rozwiązania w tym zakresie, to trzeba mądrze podejść do konstrukcji tego podatku. Tak żeby nie uderzyć w przedsiębiorców krajowych - dodał. Jego zdaniem konsekwencje nowych przepisów w portfelach mogą odczuć także sami klienci.

- Może tak się stać, że ceny mogą zostać podniesione - stwierdził Maciej Ptaszyński. Jak podkreślił ekspert, "pomysł wymaga przekonstruowania".

Jak powinno wyglądać?

Zdaniem dyrektora generalnego PIH, "rozwiązaniem jest oparcie podatku od sklepów wielkopowierzchniowych np. na kryterium minimalnego obrotu realizowanego przez podmiot gospodarczy na jednym numerze NIP". - W tym momencie wszystkie małe sklepy działające w systemach franczyzowych nie zostałyby objęte tym podatkiem - zaznaczył.

Jak podkreślił, "jeżeli przyjmiemy kryterium obrotu w tym momencie chronimy polskich przedsiębiorców, którzy grzecznie płacą podatki".

Program "Biznes dla Ludzi" od poniedziałku do piątku w TVN24 Biznes i Świat.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
madzia_laniska
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
knic76
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
sniegu84
Żeby polskim przedsiębiorcom było lepiej i dla nich sprawiedliwiej każdy Polak będzie musiał się zrzucić na ich dochód. Pomysł nie jest zły ale ciekawe czy Polacy pomyśleli wcześniej o tym za nim zachłysnęli się obietnicami PISu.
  • 0
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane