• rozwiń

Na dziecko dostaniesz i ulgę, i 500 zł. PiS na razie nie chce nic zabierać

Zachodni rodzice dostają większe wsparcie na dzieci Odtwórz: Zachodni rodzice dostają większe wsparcie na dzieci
Foto: Shutterstock Foto: PiS: na razie nie ma planów likwidacji ulg dla dzieci | Video: Zachodni rodzice dostają większe wsparcie na dzieci

PiS na razie nie ma planów likwidacji ulg na dzieci, w związku z pomysłem wprowadzenia 500-złotowego dodatku na drugie i kolejne dziecko - poinformował współtwórca programu gospodarczego PiS, poseł Henryk Kowalczyk.

Kowalczyk pytany przez PAP, czy w kontekście propozycji reform gospodarczych PiS ma plan likwidacji ulg na dzieci, odpowiedział: "Nie, na razie nie mamy takich planów".

500 zł na dziecko

Prawo i Sprawiedliwość, które zwyciężyło w ostatnich wyborach parlamentarnych w Polsce, proponuje, by rodzice otrzymywali 500 zł miesięcznie na każde drugie i następne dziecko. Rodziny najuboższe dostałyby pieniądze już na pierwsze dziecko. Program "500 plus" ma zostać wprowadzony w 2016 roku. Koszt tej propozycji PiS szacuje na 21,5 mld zł.

Obecnie rodzina z jednym dzieckiem może maksymalnie odliczyć w zeznaniu podatkowym 1 tys. 112,04 zł; z dwójką dzieci – 2 tys. 224,08 zł; z trójką – 4 tys. 224,12 zł; z czwórką – 6 tys. 924,12 zł, a z pięciorgiem – 9 tys. 624,12 zł.

Rodzice jednego dziecka mogą skorzystać z ulgi jeżeli ich dochód nie przekracza 112 tys. zł rocznie. Ponadto podatnik, który płaci za niski podatek, by odliczyć pełną ulgę, może otrzymać zwrot kwoty stanowiącej różnicę między przysługującym mu pełnym odliczeniem a kwotą odliczoną - w zeznaniu podatkowym. Zwrot nie może przekroczyć łącznej kwoty zapłaconych przez podatnika składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Z ubiegłorocznych rządowych wyliczeń wynikało, że zmiany w ulgach będą w 2015 r. kosztować budżet ok. 1,1 mld zł, ale nie będą miały wpływu na dochody samorządów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
mirekros
Proponuję aby politycy PIS aktywnie przystąpili do projetu i zaczną pracować nad dzietnością w związkach małżeńskich lub nieformalnych , te 500 zł przekona ich , może nawet Pana JK , który zaniża te statystyki , czyli jest antypaństwowy .
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
adam_michalak_
ale po co tworzyć podwójny przepływ pieniądza... nie prościej nie kraść od rodziców dzieci tych 500 zł pod pozorem składek podatkowych, zus, us...itd. gdy pracują? Pensja 1320 netto (na rękę) to 2170 pensji brutto po stronie pracodawcy... przestańcie kroić ludzi z kasy to będzie nie 500 a 1000 zł z tylko jednej pensji na dziecko!
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane