• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka wg PiS

12 zł za godzinę pracy i wsparcie zatrudnienia. PiS ma gotowe ustawy, chce je konsultować

12 zł za godzinę pracy i wsparcie zatrudnienia. PiS ma gotowe ustawy, chce je konsultować
Foto: Shutterstock Foto: PiS ma gotowe projekty ustaw, chce je konsultować

Gotowe już projekty PiS dotyczące pracy i zatrudnienia będą zaktualizowane, a zanim trafią do Sejmu, otrzyma je do zaopiniowania nowa Rada Dialogu Społecznego – mówią Elżbieta Rafalska, kandydatka na ministra pracy w rządzie Beaty Szydło i Stanisław Szwed, poseł PiS.

Według posłów Elżbiety Rafalskiej i Stanisława Szweda kluczowe będą propozycje: Narodowego Programu Zatrudnienia (NPZ), ustawy gwarantującej 12 zł stawki godzinowej przy umowach zlecenia i obywatelski projekt dotyczący dochodzenia płacy minimalnej do wysokości połowy przeciętnego wynagrodzenia; jako jedne z pierwszych będą one przejrzane, przyjęte i przekazane Radzie, przed przesłaniem do Sejmu.

Przegląd reformy

Rafalska zapowiedziała, że oprócz wymienionych projektów i obszarów do przeglądu, oceny wymaga też niedawna reforma urzędów pracy. - Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy w tej nowej formule też wymaga już oceny. Więcej oczekiwaliśmy - niby była to zmiana, ale nic się nie zmieniło - uznała.

- Na pewno będziemy musieli zrobić przegląd wszystkich tych obszarów dotyczących rynku pracy, oceny jak to działa i zdecydować, czy jeszcze się temu przyglądać, czy iść w kierunku radykalnych zmian - powiedziała PAP. - Myślę, że się z tym szybko uwiniemy - zaznaczyła.

Minimalne wynagrodzenie

Przypomniała, że projekt minimalnej stawki godzinowej do umów zleceń przygotowała wspólnie z Beatą Szydło. - Jeśli mówimy, że miałby być złożony ten sam projekt, to wyobrażam to sobie, że będzie złożony w takiej samej krótkiej, trzyartykułowej wersji, nawet gdyby jakoś miał być zmieniany, to nie jednoosobowo - zapewniła.

Rafalska powiedziała też, że NPZ na pewno będzie wymagał aktualizacji, choćby dlatego, że z odrzuconej w Sejmie regulacji kilka rzeczy zostało "ściągniętych, podglądniętych, skorzystano z nich". - No i dobrze, bo to nie jest tak, że wszystko jest bardzo dobre, albo, że wszystko jest złe - dodała.

- Są tam wskazane też tzw. tereny zdegradowane, które wywołały trochę szumu, więc Narodowy Program Zatrudnienia na pewno będzie aktualizowany - zapewniła posłanka PiS.

Opinie strony społecznej

Szwed w rozmowie z PAP zaznaczył, że niezależnie od prac nad projektami musi je później zaopiniować nowo powstała RDS. - Bardzo mocno chcemy postawić na dialog - nasz projekt Narodowego Programu Zatrudnienia i pakiet naszych propozycji musi trafić na Radę Dialogu Społecznego - powiedział. - Opinia, czy uwagi tej Rady będą dla nas pomocne i cenne - zapewnił polityk.

Polityk pytany, czy będą to jedne z pierwszych projektów skierowanych do laski marszałkowskiej, zwrócił uwagę, że praca nad nimi będzie wymagała trochę czasu. - Jeśli chcemy, żeby był to projekt rządowy i chcemy zachować normalną procedurę opiniowania, to trzeba dać temu trochę czasu - mówił Szwed. - Nie chcemy iść w stronę projektów poselskich, bo zaprzeczalibyśmy temu, o czym mówiliśmy – że chcemy przywrócić dialog - podkreślił. Jego zdaniem dobrym rozwiązaniem byłoby, gdyby te projekty trafiły do Rady jako pierwsze.

Niskie płace

Szwed wskazał, że problemem - oprócz ciągle wysokiego bezrobocia – są też niskie płace. W jego ocenie przeglądu wymagają też kwestie związane z zatrudnieniem - maksymalne ograniczenie umów cywilno-prawnych - tzw. śmieciówek, wchodząca od 1 stycznia 2016 r. zmiana zobowiązująca do ozusowania umów zlecenia i zmiany w zasadach zawierania umów na czas określony.

- Wiem, że np. Solidarność będzie mocno wracała do zasad rozliczania czasu pracy, ale to są te tematy, które przede wszystkim najpierw powinny być omówione w Radzie Dialogu Społecznego" - powiedział. "Między innymi po to w nowym kształcie powstała, żeby tam te sprawy były w pierwszym rzędzie poddawane pod debatę - zaznaczył Szwed.

Projekt ustawy o NPZ PiS zgłosiło trzy lata temu - w październiku 2012 r.; w maju 2013 r. został on odrzucony w pierwszym czytaniu głosami koalicji PO-PSL. Jest pakietem ustaw i rozporządzeń, które miały umożliwić powstanie 1,2 mln miejsc pracy dla młodych ludzi w latach 2014-24 i wesprzeć gminy dotknięte wysokim bezrobociem.

Szwed, który był w kończącej się kadencji wiceprzewodniczącym sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny powiedział, że projekt Narodowego Programu Zatrudnienia jest w dalszym ciągu aktualny i będzie realizowany, ale ponieważ sytuacja przez te trzy lata trochę się zmieniła, m.in. jest nieco niższe bezrobocie, będzie on modyfikowany.

- Projekt był skierowany do osób do 35. roku życia i do gmin wysokiego bezrobocia, tzw. gmin zdegradowanych, a Sejm na ostatnim posiedzeniu przyjął ustawę wspierającą powstanie w ciągu dwóch lat 100 tys. miejsc pracy dla osób do 30. roku życia - przypomniał. - Teraz na pewno te dwa rozwiązania trzeba przejrzeć, połączyć, wypracować jeden model pomocy w zatrudnieniu młodych ludzi - zapowiedział. - Przy rozważaniu czy tą granicą będzie 30 czy 35 lat, wydaje się, że trzeba ją rozszerzyć - będzie wyższa - dodał.

Zdaniem Szweda kluczową sprawą w programie jest też kwestia pomocy dla gmin o wysokim bezrobociu. Elementem NPZ musi być też projekt paktu dla wynagrodzeń - zaznaczył. - W tym pakcie jest stawka godzinowa 12 złotych przy umowach zlecenia oraz sprawa minimalnego wynagrodzenia - powiedział poseł. Taki projekt PiS wniósł na ostatnie posiedzenie Sejmu VII kadencji.

Zapowiedział, że rozwiązanie dotyczące minimalnego wynagrodzenia opierać się będzie na projekcie solidarnościowym – obywatelskim projekcie powiązania płacy minimalnej z PKB. NSZZ "Solidarność" zebrała 350 tys. podpisów i chciała stopniowego podwyższania minimalnego wynagrodzenia za pracę docelowo do połowy przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, zgodnie z tempem wzrostu gospodarczego - szybciej gdy PKB będzie rosło o min. 3 proc., jednak Sejm zapisów w tym kształcie nie przyjął.

Zapowiedział, że sprawą do rozstrzygnięcia w Narodowym Programie Zatrudnienia jest też stworzenie Funduszu Wsparcia, który "wywołuje pewne emocje". - Idea była taka, by na ten fundusz "zrzucali się" przedsiębiorcy, którzy mają swoje firmy w tych regionach, gdzie bezrobocie jest niskie. Patrząc na Warszawę, myślimy o centrum, które dokłada do tych z "obwarzanka" wokół niej, ale jest to kwestia do dyskusji - wskazał poseł PiS.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (15)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
piotr_bo
Brawo, minimalna wzrośnie, ludzie będą więcej zarabiać, ale koszt pracy wzrośnie i pracodawcy nie będą mogli nadal wszystkich zatrudniać. jak stracicie pracę to możecie pogratulować twórcom centralnego sterowania gospodarką.
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
bob_lewandowski
my powinnismy miec stale minimalne wynagrodznie na poziomie 2500pln co najmniej
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Franek36
A dlaczego niby ?. Odgórna regulacja jeszcze nigdy nic dobrego nie zrobiła. Jakby podwyższyć tak drastycznie płace to wzrośnie bezrobocie i padnie dużo firm.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
bob_lewandowski
12 ale piszcie ze brutto ! to jest 8.50 netto na reke ! jakies dziadowskie wynagrodzenie.ale i tak syzkaja ci ktorzy mieli po 5zl czy 6zl netto chociaz
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Herer
A skąd są niskie płace??? Płacę wynagrodzenia moim pracownikom i widzę co miesiąc ile pożera im ZUS. Wspaniale macie poczucie humoru. Wspomagajcie bezrobotnych, których nie ma w Polsce. No chyba, że mowa o "lumpach". Reszta pracuje, tyle, że w szarej strefie. Podnieście płace ale może nie ze środków na moim koncie, co?
 • 1
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
sundayman
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
graffiti50
ZUS w górę, pracownicy na bruk, lub nielegal, a posłowie mogą zatrudnić wszystkich takie są realia a powinna wzrosnąć kwota wolna od podatku -ale UNIA nie pozwala bo biedni mają płacić
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Sebek 1
To jest kpina z Polaków 12zł/h. Bezrobotny w Niemczech dostaje 800euro...Polacy jesteśmy niewolnikami w swoim kraju....tak w skrócie napiszę...
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
kevin_ny
Do Sebek - ale bilet dzienny na U-Bahn kosztuje w Berlinie 6,5 Euro , kawalerka min 600 Euro itd. Za 800 jestes dziadem . Nie mozemy porównywać się do nich - nie mamy MB , BMW, AUDI,Siemensa,VW,Kruppa,DrOetker,Unilever,Basf itd. itd. to bardzo bogaty kraj .
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane