• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

"Mieliśmy poczucie, że to zorganizowany proceder"

Niemczyk: sugerowałem, by zająć się problemem szarej strefy Odtwórz: Niemczyk: sugerowałem, by zająć się problemem szarej strefy
Niemczyk: sugerowałem, by zająć się problemem szarej strefy "Źródło: tvn24"

Byłemu ministrowi spraw wewnętrznych Bartłomiejowi Sienkiewiczowi sugerowałem w prywatnych rozmowach, że należy zająć się problemem szarej strefy na rynku oleju napędowego - zeznał we wtorek przed komisją śledczą do spraw VAT Piotr Niemczyk.

Niemczyk na początku lat 90. był wysokim urzędnikiem UOP, a obecnie jest konsultantem. Od 2008 r. był społecznym doradcą ówczesnego szefa Służby Celnej, wiceministra finansów Jacka Kapicy. Przez pewien czas - na wniosek Kapicy, był także członkiem rady celno-akcyzowej. Był także doradcą sejmowej komisji służb specjalnych oraz szefem firmy detektywistycznej, zajmującej się wywiadem gospodarczym.

Badał szarą strefę i czarny rynek

Świadek zeznał, że jego firma - Niemczyk i Wspólnicy współtworzyła, obok kancelarii Adama Rapackiego i firmy Ernst&Young (obecnie EY) raport nt. wyłudzeń w obrocie paliwami. Zaznaczył, że jego firma specjalizowała się w badaniu szarej strefy i czarnego rynku, ale specjalizowała się "raczej" w badaniu wyłudzeń akcyzy niż VAT. W przywołanym raporcie rola firmy Niemczyka polegała na pokazaniu danych o rynku i napływie nielegalnego paliwa, w tym celu np. liczono cysterny, wjeżdżające do Polski, co okazało się skuteczną metodą badań - mówił.

Niemczyk podkreślił podczas przesłuchania, że problem nielegalnego przywozu paliwa istniał przez dłuższy czas. - Mieliśmy poczucie, że to zorganizowany proceder - ocenił.

Świadek poinformował ponadto, że w prywatnych rozmowach z b. ministrem spraw wewnętrznych Bartłomiejem Sienkiewiczem sugerował, że należy zająć się problemem szarej strefy na rynku oleju napędowego. - Będąc przekonany, że ten czarny rynek jest na tyle dla polskiej gospodarki groźny, w prywatnych rozmowach sugerowałem mu, że to jest problem, którym się należy zająć. (...) Myślę, że mu pokazywałem szacunki dotyczące wielkości szarej strefy po to, żeby te argumenty wzmocnić - dodał.

Gdzie trafiały raporty?

Dopytywany, czy informacje dotyczące szarej strefy trafiały tylko do odpowiednich podmiotów, Niemczyk odpowiedział: że jest przekonany iż trafiały one również do urzędników resortu finansów.

Niemczyk był pytany przez szefa komisji, posła Marcin Horałę (PiS) o to czy wiceszef resortu finansów Jacek Kapica konsultował się ws. kaucji gwarancyjnej, która - jak przypomniał - była nazywana abonamentem na wyłudzenia.

Obowiązek wpłaty kaucji gwarancyjnej wprowadzono w ustawie o podatku od towarów i usług. Jak napisała w swojej opinii Rada Konsultacyjna Prawa Podatkowego, która funkcjonowała w latach 2014 - 2016 "rozwiązanie to jest w praktyce wykorzystywane przez oszustów podatkowych, którzy składają kaucję i uzyskują w ten sposób status podmiotu zaufanego".

Świadek odpowiadając na pytanie wskazał, że z analiz przeprowadzonych przez jego firmę wynikało, że po wprowadzeniu kaucji gwarancyjnej liczba podmiotów występujących o koncesję na obrót paliwami wzrosła, co było zaskakujące. Dodał, że wyglądało to tak, jakby ludzie rejestrowali koncesje na zapas, przed podniesieniem opłat.

Niemczyk pytany o to, czy działania realizowane w latach 2007-2015 przez ówczesny rząd przyczyniły się do doszczelnienia systemu, stwierdził, że nie potrafi odpowiedzieć. Ocenił jednak, że w 2007 roku stan przygotowania do zwalczania przestępczości ekonomicznej w polskich służbach był bardzo niski.

Czego zabrakło?

Pytany, czego według niego zabrakło w tamtych latach w zakresie uszczelniania systemu VAT, powiedział że brakowało m.in. odpowiednich instrumentów prawa, czyli doprecyzowania przepisów, by grupy wyłudzające podatek VAT traktować jako zorganizowane grupy przestępcze.

Na przesłuchaniu odniósł się też do stwierdzenia, zgodnie z którym w latach 2007-2015 ktoś celowo doprowadził do rozszczelnienia systemu podatkowego. - Nigdy nie trafiłem w żadnych konsultacjach czy z urzędnikami, czy z przedsiębiorcami, na jakiekolwiek mocniejsze przesłanki dla tego poglądu - powiedział.

Niemczyk podkreślił, że trudno mu w tej kwestii "odnaleźć złą wolę" po stronie np. urzędników. Według świadka urzędnicy resortu finansów interpretując różne zdarzenia, muszą brać pod uwagę wiele różnych kryteriów. - Ja po prostu zakładam, że oni się w niektórych procesach gubią - dodał.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane