• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Naszymi kieszeniami wstrząsnęło tsunami. Ekspert wyjaśnia przyczyny wzrostu gospodarki

Wiceminister finansów Leszek Skiba o wzroście PKB Odtwórz: Wiceminister finansów Leszek Skiba o wzroście PKB
Wiceminister finansów Leszek Skiba o wzroście PKB "Źródło: TVN24 BiS"

Zdecydowanie przyczyną wzrostu była konsumpcja prywatna, czyli to, co my wydajemy - uważa analityk finansowy Piotr Kuczyński. - Taka fala, ja tu mówię wręcz o tsunami pieniądza, poszła do kieszeni konsumenta i spowodowała wzrost gospodarczy - wyjaśnił.

Analityk przekonywał, że jeżeli na świecie nie pojawi się kryzys, to prognozy dla Polski wciąż są optymistyczne.

Rząd będzie inwestował

- Wykorzystanie środków unijnych plus dobry układ od strony politycznej, bo w przyszłym roku mamy wybory samorządowe, za dwa lata parlamentarne, to wszystko będzie powodowało nakręcenie koniunktury, bo wiadomo, samorządy będą chciały pokazać, że coś robią, więc zaczną inwestować. Rząd będzie chciał pokazać, że dużo zrobił, też będzie inwestował i to wszystko będzie powodowało wzrost inwestycji i wzrost koniunktury gospodarczej przynajmniej przez najbliższe dwa lata - powiedział Kuczyński.

W środę GUS opublikował szybki szacunek Produktu Krajowego Brutto, z którego wynika, że w II kwartale 2017 r. PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł realnie o 3,9 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Jednocześnie PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) był wyższy niż przed rokiem o 4,4 proc.- To jest bardzo dobra informacja, bo jeżeli jest wysoki wzrost gospodarczy, to należy spodziewać się, że będzie spadała stopa bezrobocia, czyli będzie nam łatwiej znaleźć pracę. Jeżeli łatwiej nam będzie znaleźć pracę, a przedsiębiorcom będzie trudno znaleźć pracowników, to powinny nam rosnąć wynagrodzenia - mówił Piotr Kuczyński.

Odrabianie strat

Zaznaczył jednak, że nie jest to sytuacja, która pozwoliłaby "osiąść na laurach".

- Do luksusu jeszcze troszkę będzie nam brakowało, tak ze 20, 30 lat, zanim dojdziemy do sytuacji Niemiec. No, ale niewątpliwie staramy się iść w tym kierunku i odrabiać te straty, które zostały wypracowane nie z naszej winy - stwierdził.

Piotr Kuczyński uważa, iż to, że rozwój gospodarczy w Polsce jest szybszy niż w innych krajach, jest zupełnie normalną sytuacją.

- My nadrabiamy pewien stracony dystans, dopiero jesteśmy w systemie kapitalistycznym od dwudziestu ośmiu lat, a państwa rozwiniętej Europy żyły w nim ciągle, a po wojnie przechodziły cały boom gospodarczy, siedemdziesiąt lat tego boomu gospodarczego. Nic dziwnego, że u nich te wzrosty są nieco niższe, właściwie o połowę niższe niż u nas - wyjaśnił.

Kuczyński ocenił, że główną przyczyną wzrostu była konsumpcja prywatna. - A to z kolei było efektem 500 plus, no bo to jest dwadzieścia kilka miliardów złotych, które poszło do kieszeni ludzi plus spory wzrost płacy minimalnej, spory wzrost emerytury minimalnej i stawki godzinowej. To wszystko spowodowało, że taka fala, ja tu mówię wręcz o tsunami pieniądza, która poszła do kieszeni konsumenta i spowodowała wzrost gospodarczy - wskazał analityk.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
graffiti50
mamy wzrost gospodarczy co roku,co roku podnoszą podatki a pielęgniarki w szpitalu w Gryficach 12 lat nie dostały podwyżki, może Polski Rząd coś z tym zrobi
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane