• rozwiń

Duża sieć handlowa zamyka kolejne sklepy. "Nie znikamy z rynku"

Niedziele handlowe w 2020 roku Odtwórz: Niedziele handlowe w 2020 roku
Niedziele handlowe w 2020 roku "Źródło: tvn24"

Piotr i Paweł w środę zamknie kolejne dwa sklepy, które "nie osiągają zakładanych wyników". Wcześniej, od 30 września do 4 października, sieć zamknęła osiem placówek. Jak wskazują przedstawiciele Piotra i Pawła te decyzje są elementem planu restrukturyzacji wdrażanego po objęciu firmy postępowaniem sanacyjnym. - Piotr i Paweł nie znika z rynku - zapewnia rzecznik prasowy sieci Aleksander Rosa.

"Zbadaliśmy nasze sklepy pod kątem sześciu parametrów, wśród których były takie elementy jak: dodatnia EBITDA (wynik operacyjny przed zapłatą odsetek do zobowiązań i podatkiem dochodowym - red.), lokalizacja, potencjał, konkurencja znajdująca się wokół, a także to, czy dany sklep znajduje się w tej części miasta, gdzie możemy liczyć na naszych docelowych klientów" - wyjaśnił, cytowany w komunikacie, Marek Miętka, prezes zarządu Piotra i Pawła.

"Zamykamy zatem te sklepy, które w aktualnej sytuacji rynkowej nie osiągają zakładanych wyników i jest to element naszego planu" - dodał.

Zamykane sklepy

Przypomnijmy, że w ostatnich kilkunastu dniach zamknięto osiem sklepów należących do sieci, znajdujących się w:

- Warszawie przy ulicy Pileckiego,

- Szczecinie przy ulicy Struga,

- we Wrocławiu przy ulicy Krzywoustego,

- Grudziądzu przy ulicy Chełmińskiej,

- Pruszczu Gdańskim przy ulicy Dobrowolskiego,

- Pile przy ulicy Ogińskiego,

- Warszawie przy ulicy Magicznej,

- Łodzi przy Alei Politechniki.

Kolejne dwa zostaną zamknięte w najbliższą środę. Chodzi o następując placówki:

- Gdańsk, ulica Limbowa,

- Grudziądz, ulica Włodka.

W efekcie liczba otwartych sklepów należących do sieci spadnie do 110.

Wcześniej, jak informowaliśmy pod koniec września, pięć sklepów Piotra i Pawła zostało przejętych przez Jeronimo Martins Polska.

"Piotr i Paweł nie znika"

Rzecznik prasowy sieci Aleksander Rosa podkreślił jednak, że "Piotr i Paweł nie znika z rynku". "Wręcz przeciwnie, umacniamy swoją pozycję w miejscach, gdzie są nasi klienci. W większości miast, gdzie zamknęliśmy jeden czy dwa nasze sklepy mamy więcej placówek w innych lokalizacjach i na ich rozwoju będziemy się koncentrować" - zapewnił w informacji przesłanej tvn24bis.pl.

"Już wkrótce pokazany zostanie nowy wzorcowy sklep Piotra i Pawła w prestiżowej lokalizacji w Poznaniu. Wszystko po to, aby przyciągnąć nowych i odzyskać stałych klientów sklepów sieci" - podkreślił prezes Marek Miętka.

Postępowanie sanacyjne

Sieć Piotr i Paweł złożyła wniosek o ogłoszenie sanacji na początku września br. Była to odpowiedź firmy na pojawiające się wnioski o ogłoszenie upadłości, które składali dostawcy sieci (postępowanie sanacyjne wstrzymuje możliwość ogłoszenia upadłości).

W połowie września sąd zatwierdził wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego. "W ocenie zarządu wniosek ten daje realną perspektywę na normalne funkcjonowanie i rozwój firmy w przyszłości, w tym bieżące regulowanie zobowiązań" - komentowała wówczas spółka.

Postępowanie sanacyjne oznacza, że sieć przez rok będzie chroniona przed wierzycielami, ale musi na bieżąco spłacać aktualne zobowiązania.

Zgodnie z ustaleniami branżowego portalu wiadomoscihandlowe.pl, 10 września w sądzie znalazło się pięć wniosków: cztery dotyczące Piotr i Paweł S.A. oraz jedno dotyczące Grupy Kapitałowej Piotr i Paweł.

Ogólnopolska sieć handlowa Piotr i Paweł działa od 1990 roku. Współtwórcami firmy byli bracia Piotr i Paweł Wosiowie.

Rynek

Pod względem przychodów największą siecią handlową w Polsce jest Biedronka, mająca około 2,8 tys. sklepów w ponad tysiącu miejscowościach. Właścicielem obiektów jest portugalski koncern Jeronimo Martins. Ponad pięć tysięcy sklepów należy do spółki Żabka Polska.

Pod szyldem Carrefour działa blisko 900 sklepów, Lidl ma w Polsce ponad 600 placówek, a liczba marketów Tesco wynosi ok. 400.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane