• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka

"Nie należy kreować iluzji o prywatnym charakterze środków w OFE"

"Nie należy kreować iluzji o prywatnym charakterze środków w OFE"
Foto: Ministerstwo Finansów Foto: Izabela Leszczyna: powiedział, żeby nie kreować w przestrzeni publicznej iluzji o prywatnym charakterze środków w OF

TK potwierdził, że pieniądze zgromadzone w OFE są środkami publicznymi, co nie oznacza, że OFE powinny zostać zlikwidowane - powiedziała dziennikarzom wiceminister finansów Izabela Leszczyna, po środowym wyroku TK ws. funduszy emerytalnych.

W środę Trybunał Konstytucyjny uznał za zgodne z konstytucją najważniejsze z zaskarżonych przez byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego i Rzecznika Praw Obywatelskich wprowadzonych dwa lata temu zmian w systemie emerytalnym, które ograniczyły rolę OFE. Chodzi m.in. o przekazanie części środków zgromadzonych w OFE do ZUS oraz obowiązek ponownego wyboru OFE lub ZUS. Jedynie zakaz reklamy Funduszy TK uznał za niezgodny z konstytucyjną zasadą wolności wyrażania poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.

Środki publiczne

Komentując środowe orzeczenie Trybunału, wiceszefowa resortu finansów w rozmowie z dziennikarzami zwróciła uwagę, że TK uznał, iż środki w OFE są środkami publicznymi. - TK powiedział (...) w nim, żeby nie kreować w przestrzeni publicznej iluzji o prywatnym charakterze środków w OFE. Mam nadzieję, że apologeci OFE nie będą więcej tego robić - stwierdziła.

Leszczyna wyjaśniła, że nie jest zaskoczona zdaniami odrębnymi trzech sędziów. Zwróciła uwagę, że sędzia Teresa Liszcz w swoim zdaniu odrębnym oceniła reformę systemu emerytalnego z 1999 r. jako błąd (utworzenie drugiego filara kapitałowego z OFE - PAP). - W gruncie rzeczy TK w całości potwierdził ten pogląd - podkreśliła wiceszefowa MF.

Zielone światło?

Dodała, że według Trybunału ustawodawca nie tylko ma prawo, ale wręcz obowiązek zmiany błędnych przepisów. - I właśnie to zrobiliśmy - podkreśliła.

Według Leszczyny środowego wyroku nie można jednak interpretować jako zielonego światła dla likwidacji OFE. Podkreśliła też, że PO nie popiera pomysłu całkowitej likwidacji OFE.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane