• rozwiń

Ponad miliard dla państwowych mediów. Jest decyzja prezydenta

Klich o rekompensacie dla państwowych mediów Odtwórz: Klich o rekompensacie dla państwowych mediów
Klich o rekompensacie dla państwowych mediów "Źródło: tvn24"

Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek nowelę ustawy o opłatach abonamentowych. Według niej państwowe media otrzymają ponad miliard złotych z budżetu państwa.

W uzasadnieniu do noweli ustawy, pod którym podpisali się posłowie PiS, wskazano, że potrzeba uchwalenia ustawy wynika z braku "adekwatnego, stabilnego, przewidywalnego i długofalowego" finansowania mediów państwowych w Polsce.

Stwierdzono, że w dłuższej perspektywie składa się na to m.in. narastające przez lata poszerzanie kręgu osób zwolnionych z obowiązku płacenia abonamentu.

Pieniądze z budżetu

Zgodnie z ustawą mechanizm dofinansowania państwowych mediów ma bazować na emisji skarbowych papierów wartościowych.Maksymalna kwota będzie ustalona "w oparciu o średnioroczną liczbę zwolnionych od opłat abonamentowych w 2017 r. oraz obowiązującej w 2018 i 2019 r. stawki opłat abonamentowych".

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji do 31 maja 2019 r. ustali w drodze uchwały kwotę rekompensaty, a także wartość nominalną skarbowych papierów wartościowych dla poszczególnych jednostek państwowej radiofonii i telewizji.

Następnie KRRiT przekaże uchwałę do ministra kultury i dziedzictwa narodowego, który z kolei zawnioskuje do ministra finansów o przekazanie jednostkom państwowej radiofonii i telewizji skarbowych papierów wartościowych. Minister finansów na tej podstawie wyemituje obligacje skarbowe i przekaże je zgodnie z decyzją wskazaną w uchwale KRRiT wskazanym jednostkom.

Autorzy noweli zaproponowali, by dotacja za lata 2018-19 wyniosła 1 mld 260 mln zł.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
lamia1
Bo albo płacą wszyscy albo nikt , I nie mam tu na myśli osób zwolnionych a osoby , które nigdy posiadania odbiornika nie zarejestrowały i w związku z tym nie placą .
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane