• rozwiń
  • WIG20 2248.81 -0.29%
  • WIG30 2549.06 -0.10%
  • WIG 59141.35 -0.09%
  • sWIG80 11590.53 +0.39%
  • mWIG40 3780.28 +0.56%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Ile zarobi górnik? Związki chcą gwarancji

Ile zarobi górnik? Związki chcą gwarancji
Foto: Shutterstock Foto: Związki chcą, by zarząd KW do piątku potwierdził wysokość wynagrodzeń

Związkowcy z Kompanii Węglowej dali zarządowi spółki czas do piątku na potwierdzenie, że przeciętne wynagrodzenia w firmie nie będą w tym roku niższe od ubiegłorocznych. Niezrealizowanie tego postulatu będzie oznaczać spór zbiorowy w Kompanii – wynika ze związkowego pisma.

Związki zwróciły się też do Państwowej Inspekcji Pracy o wydanie nakazu wypłaty pozostałej kwoty tzw. 14. pensji z rygorem natychmiastowej wykonalności. W poniedziałek górnicy otrzymali 30 proc. tego świadczenia – pozostałą część mają dostać w końcu czerwca – tak zdecydował zarząd spółki wobec braku porozumienia ze związkami.

Masówki

W środę związkowcy zorganizowali w kopalniach akcję informacyjną, podczas której informują o przebiegu rozmów z zarządem. Pierwsze masówki odbyły się przed poranną zmianą, ostatnie zaplanowano około północy. Działacze związkowi informują górników, że zarząd spółki dąży do zmniejszenia ich uposażeń poprzez likwidację lub ograniczenie niektórych składników wynagrodzenia – np. nagród i innych świadczeń.

W piśmie skierowanym do zarządu Kompanii związki zażądały „zachowania w roku 2016 bazowych przeciętnych wynagrodzeń w Kompanii Węglowej SA jak i w poszczególnych kopalniach i zakładach na poziomie 2015 roku”. Powołały się przy tym na utrzymanie w mocy porozumienia z lipca ubiegłego roku, gwarantującego górnikom niezmienność zasad wynagradzania przez rok po przeniesieniu kopalń Kompanii do nowej spółki – Polskiej Grupy Górniczej, co ma nastąpić do końca kwietnia.

Spór zbiorowy?

Ponieważ związkowcy wystąpili do zarządu Kompanii w tej sprawie na podstawie ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, w praktyce niespełnienie ich żądania oznacza wszczęcie sporu zbiorowego. Zgodnie z ustawą, taki spór istnieje „od dnia wystąpienia do pracodawcy z żądaniami (…) jeżeli pracodawca nie uwzględnił wszystkich żądań w terminie określonym w wystąpieniu, nie krótszym niż 3 dni” – stąd czas dany zarządowi do piątku.

Rzecznik Kompanii Tomasz Głogowski potwierdził, że pismo związkowców wpłynęło do spółki, nie skomentował jednak jego treści. Przypomniał, że już wcześniej, podczas zakończonych niepowodzeniem rozmów na temat zasad wypłaty 14. pensji, strona społeczna warunkowała zawarcie porozumienia w tej sprawie od przyjęcia przez pracodawcę przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń dla kopalń i zakładów na rok 2016 na poziomie roku 2015.

- W celu kompromisowego rozwiązania, pracodawca zaproponował zachowanie wysokości przeciętnych wynagrodzeń w I kwartale roku 2016 na poziomie przeciętnych wynagrodzeń z I kwartału roku 2015. To oznacza, że wynagrodzenia miesięczne byłyby analogiczne, jak w I kwartale 2015 roku – wyjaśnił rzecznik.

Chcą gwarancji

Związkowców to nie zadowala, ponieważ chcieliby zagwarantowania średniego wynagrodzenia na cały 2016 rok, z uwzględnieniem wszystkich dodatkowych świadczeń, jak nagroda barbórkowa, 14. pensja, deputat węglowy itp. Obawiają się, że nieujęcie tych elementów w bazowym przeciętnym wynagrodzeniu może być wstępem do redukcji wynagrodzeń.

Zarząd Kompanii zapowiedział wcześniej, że chce negocjować ze związkami nowy, bardziej elastyczny system wynagradzania, wiążący płace z wynikami spółki. Natomiast w kalkulacji przeciętnych wynagrodzeń, które były załącznikiem do projektu porozumienia ze związkami, nie ujęto tzw. barbórki, ponieważ jest wypłacana jest w IV kwartale, ani 14. pensji, ponieważ wypłaca się ją w I kwartale roku następnego.

- Nie ujęto również deputatu węglowego i rekompensaty węglowej, gdyż terminy świadczeń zależą od indywidualnych decyzji pracowników w ciągu całego roku, niemniej będą one wypłacane pracownikom według dotychczasowych zasad – wyjaśniali przedstawiciele Kompanii.

Zasady wypłaty świadczeń

Ponieważ nie doszło do porozumienia, ani w sprawie 14. pensji, ani średnich wynagrodzeń, zarząd Kompanii samodzielnie zdecydował o zasadach wypłaty tego świadczenia: 30 proc. wypłacono w poniedziałek, a 70 proc. ma być wypłacone 30 czerwca. Odpowiedzią związków jest wniosek do Państwowej Inspekcji Pracy o przeprowadzenie kontroli przestrzegania przepisów dotyczących wypłat należnego wynagrodzenia. Związki postulują też wydanie przez PIP nakazu wypłaty pozostałej kwoty 14. pensji z rygorem natychmiastowej wykonalności.

Z pytaniami w tej sprawie PAP zwróciła się do okręgowego inspektoratu PIP w Katowicach, którego przedstawiciele zapowiedzieli informację w tej sprawie w późniejszym terminie.

Kompania Węglowa to największy w Polsce producent węgla kamiennego. Zatrudnia ponad 34 tys. osób. Do końca kwietnia zbędny majątek firmy ma trafić do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, a czynne kopalnie – do Polskiej Grupy Górniczej, której udziałowcami będą m.in. katowicki Węglokoks oraz inwestorzy z sektora finansowego i energetycznego; ich nazw dotąd nie ujawniono. Kompania liczy na łączne dokapitalizowanie maksymalnie do kwoty 2,2 mld zł.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (23)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Carollo
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Jozin
Właśnie w tym roku przestałem ogrzewać dom węglem - powód 1 cena węgla to jakaś żenada, powód drugi czystość i czas na zabawy przy piecu, dziękuję ale węgla już ni chcę nawet za wyższą cenę innych źródeł energii grzewczej...
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
phusar
... nie ma zadnych gwarancji. zlote czasy dla gornictwa dawno minely. nie bedzie lepiej tylko gorzej. kopalnie zostana zamkniete a slask stanie sie regionem wymarlym ekonomicznie. takie sa perspektywy, ktore wygladaja calkiem realnie. nie mozna sie oklamywac, ze bedzie inaczej....
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Prorok vel Unlimited
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Kowarzanin
Sprzedaz wegla zmalala,wegiel zalega na holdach,cena przy kupnie 1tony wegla zwyklego czlowieka kosztoje 850zl za tone,a wydobycie niecale 300zl,a tu chca 13,14,deputaty,barkowkoweitd.Jestem przeciwny jakim kolwiek przywileja,wywalcie zwiazkowcow co na was zeroja,a nie zebysmy my polacy wiecznie do was doplacali.
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
WWWWiktoria
górnik otrzymuje :pensje, dodatek za posilek, dodatek za ciężkie warunki pracy,ekwiwalent za 1 tonę węgla, 13-tą pensję, 14-tą pensję, barbórkę.
To są dary Gierka. My pracujemy po 8-10 godzin dziennie za pensję i to wszystko. Czy gornicy to lepszy sort?? chyba tak!!
 • 4
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane