• rozwiń

Pieczarka - polski przebój eksportowy. Producenci poradzili sobie nawet z rosyjskim embargiem

Pieczarka - polski przebój eksportowy. Producenci poradzili sobie nawet z rosyjskim embargiem
Foto: sxc.hu Foto: W ostatnich latach nasz kraj stał się największym producentem pieczarek w UE wyprzedzając Holandię

Polska jest największym producentem pieczarek w Europie i największym eksporterem tych grzybów na świecie. Wpływy z eksportu pieczarek w ub.r. stanowiły ok. 60 proc. wszystkich wpływów z wywozu warzyw i ich przetworów - wynika z danych IERiGŻ.

W ostatnich latach nasz kraj stał się największym producentem pieczarek w UE wyprzedzając Holandię, ale przede wszystkim jesteśmy najpoważniejszym eksporterem, 35 proc. importowanych pieczarek na świecie pochodzi z Polski - zaznacza Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ). Dodaje, że nasze grzyby są tanie i mają wysoką jakość m.in. dlatego, że są zbierane ręcznie.

Embargo niestraszne

Polscy producenci poradzili też sobie z rosyjskim embargiem. W 2013 r. 18 proc. wolumenu eksportu grzybów trafiło do Rosji. Później trzeba było znaleźć inne rynki zbytu. Mimo to eksport pieczarek nie tylko nie zmalał, ale nawet nieco wzrósł - zauważyła ekspertka.

W II półroczu 2014 r. ich eksport wyniósł 97,2 tys. ton wobec 96 tys. ton w II półroczu 2013 r., a wpływy z eksportu pieczarek o 20 proc. przewyższyły wpływy z eksportu wszystkich warzyw świeżych - podkreśliła Nosecka.

Dodała, że był to jeden z nielicznych produktów, którego eksport wzrósł, najbardziej - na Białoruś. W drugiej połowie ubiegłego roku kraj ten kupił od nas ponad 16 tys. ton pieczarek (a rok wcześniej 6,6 tys. ton). Wzrósł eksport do Czech, na Łotwę, do Niemiec - wyliczała ekspertka. Największymi importerami polskich pieczarek są Niemcy i Wielka Brytania.

Ceny w dół

Ceny większości produktów żywnościowych po wprowadzeniu embarga spadły, ale nie ceny pieczarek. Nosecka zaznaczyła, że ceny w eksporcie są jednak zróżnicowane, najtaniej płaci Białoruś, znacznie droższe są wyselekcjonowane grzyby, które wysyłane są do krajów UE.

W całym 2013 r. eksport wyniósł 195,4 tys. ton o wartości 291 mln euro, a w 2014 r. - 203,5 tys. ton za 293 mln euro. Produkcja wynosi w granicach 270-280 tys. ton, co oznacza, że pieczarka to produkt wybitnie eksportowy - zauważyła Nosecka.

Długa historia

Prekursorami w uprawie grzybów byli Chińczycy, ale w XVI wielu to Francuzi jako pierwsi w Europie zajęli się uprawą pieczarek. Dawniej potrawa z nich uważana była za danie elitarne, tylko dla bogatych, dziś pieczarka zupełnie spowszechniała i każdy może sobie pozwolić na danie z tych grzybów.

Najpopularniejsza jest pieczarka biała, ale ostatnio coraz częściej można kupić pieczarki brązowe, która uprawia się w niższej temperaturze, ale też dłużej zachowują one świeżość. Brązowa odmiana jest twardsza od białej i bardziej aromatyczna. Pojawiają się też w sklepach pieczarki portabella pochodzące z Ameryki - są to grzyby brązowe, o dużym kapeluszu. Ta odmiana doskonale nadaje się do faszerowania i grillowania.

Pieczarki rosną na specjalnym podłożu, w klimatyzowanych pomieszczeniach mogą być uprawiane przez cały rok. Grzyby zbiera się po 4-5 tygodniach od ich wysiania.

Warto też podkreślić zalety pieczarek. Według dietetyków są one szczególnie polecane osobom chorym na cukrzycę, bo nie podnoszą poziomu glukozy we krwi (mają bardzo niski indeks glikemiczny). Pomagają utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi i są pomocne przy kontrolowaniu masy ciała (są niskokaloryczne i zmniejszają apetyt). Są bogate w składniki odżywcze, zawierają witaminy z grupy B i D oraz mikroelementy: fosfor, potas, żelazo miedź i selen.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
robert_rydwelski
Jestem dumny z pracowitości i zaradności Polaków !
Która to już dziedzina gospodarki, w której jesteśmy NAJLEPSI NA ŚWIECIE !!!

a zaledwie 25 lat temu, pod ruska okupacją, musieliśmy IMPORTOWAĆ żywność !
  • 3
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
yhek
Taka potęga, że w większości sklepów musimy kupować pieczarki np z Włoch...
  • 1
  • 4
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane