• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Janusz Piechociński

Polska liderem energetycznego OPEC? "Energia nie może być narzędziem politycznym"

Polska liderem energetycznego OPEC? "Energia nie może być narzędziem politycznym"
Foto: PAP/ Artur Reszko Foto: Wicepremier Janusz Piechociński: musimy odnaleźć wspólnotę, bo energia staje się wyzwaniem

Do budowy nowej organizacji regulującej rynek surowców energetycznych na kształt OPEC wezwał w środę w Baku wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński. Jego zdaniem taka organizacja chroniłaby m.in. przed wykorzystaniem energii jako narzędzia politycznego.

Piechociński podkreślił, że zmieniający się rynek energii, na którym doszło do nagłego spadku cen i zaufania, wymaga nowych regulacji. Organizacja pomogłaby więc realizować niezakończone inwestycje w różnych częściach świata, reagować na wyzwania związane z polityką klimatyczną, a także chronić interesy firm działających na rynku energii.

Dlaczego?

Według Piechocińskiego struktura mogłaby najpierw objąć swym zasięgiem państwa Unii Europejskiej oraz jej sąsiadów. Do tego w jego opinii niezbędna jest jednak współpraca rządów i koncernów energetycznych.

- Co takiego się stało, że tak dużo mówimy o bezpieczeństwie i solidarności energetycznej? (...) Rynek, z rynku dostawcy, stał się rynkiem odbiorcy. A jednocześnie pojawiło się niebezpieczeństwo gry energią jako bronią polityczną - powiedział wicepremier. - Musimy odnaleźć wspólnotę, bo energia staje się wyzwaniem – dodał.

Polski wicepremier był gościem organizowanej co roku w Baku konferencji Kaspijska Ropa i Gaz.

Dostawy do UE

Występujący przed nim azerbejdżański minister energetyki Natig Alijew mówił o rozwoju projektów dywersyfikujących dostawy do UE z regionu Morza Kaspijskiego, a także perspektywie włączenia ich w unijny projekt Gazowego Korytarza Południowego.

Azerbejdżan jest głównym udziałowcem budowanego z Turcją gazociągu transanatolijskiego (TANAP). Po upadku projektu Nabucco to jedyny nierosyjski szlak dostaw gazu ze wschodu. UE chciałaby, aby stał się częścią korytarza południowego.

Gazociąg

Budowa TANAP-u rozpoczęła się w marcu tego roku. Według planów ma zakończyć się w 2018 r. Koszt inwestycji wyceniono na 10 mld dolarów. Gazociąg będzie miał początkową przepustowość 16 mld m sześć. gazu rocznie, która do roku 2026 zwiększy się do 32 mld m sześć. TANAP na granicy turecko-greckiej i turecko-bułgarskiej połączy się z siecią gazową Unii Europejskiej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane