• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-23 17:15

Dostosuj

Piechociński rozczarowany propozycjami ws. "frankowiczów". Oczekuje "bardziej dojrzałych" rozwiązań

Piechociński rozczarowany propozycjami ws. "frankowiczów". Oczekuje "bardziej dojrzałych" rozwiązań
Foto: PAP / EPA Foto: Piechociński: chcemy na równi traktować „frankowiczów” i kredytobiorców złotówkowych

Propozycja Związku Banków Polskich o pomocy dla frankowiczów jest zdecydowanie poniżej oczekiwań; ZBP wraz z KNF i resortem finansów powinny wypracować "bardziej dojrzałe" rozwiązanie, być może w postaci ustawy - uważa wicepremier, szef MG, prezes PSL Janusz Piechociński.

- To jest kolejny ruch, żeby pokazać, że jest się aktywnym. Ale nie tylko przez komentatorów jest przyjmowany nie najlepiej, także przez Komisję Nadzoru Finansowego - powiedział Piechociński w czwartek dziennikarzom.

Jak zaznaczył, na pewno potrzebny jest mechanizm stabilizujący system kredytów. W tym mechanizmie dla stabilności systemu większą rolę niż kiedykolwiek muszą wziąć na siebie banki - przekonywał Piechociński. - Banki też nie powinny stać zastygłe wobec tych wyzwań i też mają interes w tym, aby kredyty długoterminowe - i złotówkowe, i dewizowe - były obsługiwane - podkreślił.

Piechociński za ustawą

Wicepremier oczekuje, że resort finansów, Komisja Nadzoru Finansowego i bank centralny wraz ze środowiskiem bankowym wypracują "bardziej dojrzałe formy, być może w kształcie ustawy". "Na razie tego nie ma" - zauważył.Przypomniał, że KNF zaleciła, by w tym roku banki nie wypłacały dywidendy, gdyż należy je wzmocnić. Jednocześnie zauważył, że zarówno społeczeństwo, jak i przedsiębiorcy oczekują jak najtańszych kredytów. - Pamiętajmy: mamy najniższe w historii stopy procentowe, ale w dalszym ciągu polskie kredyty dla przedsiębiorców są istotnie kosztowniejsze dla gospodarki - powiedział. Jego zdaniem uderza to w konkurencyjność i skalę możliwych inwestycji.

Problem "frankowiczów" stał się także według wicepremiera elementem gry politycznej, a nawet bodźcem do powoływania nowych ruchów politycznych. - Padały wielkie deklaracje (...), ale wszyscy koncentrowali się na tym, że zrobią dobrze kredytobiorcom, trochę zapominając, że obok długoterminowego kredytu hipotecznego w dewizach jest także długoterminowy kredyt w złotych, i zapominając o tym, kto za ten mechanizm wsparcia zapłaci - tłumaczył.

Związek Banków Polskich poinformował w środę o podpisaniu przez banki deklaracji w sprawie udzielenia wsparcia dla kredytobiorców posiadających kredyty mieszkaniowe, w tym walutowe. Zakłada ona m.in., że w roku 2015 banki przeznaczą ponad 800 mln zł na pomoc kredytobiorcom mieszkaniowym - przede wszystkim dla rodzin i osób uboższych oraz dla tych, którzy dotknięci zostali zdarzeniami losowymi.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
kmiecik1
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane