• rozwiń

Państwowa spółka padła ofiarą oszustów. Przelewy na cztery miliony złotych

Kawecki o metodach uwierzytelniania stosowanych przez banki Odtwórz: Kawecki o metodach uwierzytelniania stosowanych przez banki
Kawecki o metodach uwierzytelniania stosowanych przez banki "Źródło: TVN24 BiS"

Jedna ze spółek państwowego giganta - Polskiej Grupy Zbrojeniowej stała się ofiarą cyberprzestępstwa. "Wdrażane są dodatkowe procedury i narzędzia zabezpieczające przez powtórzeniem się podobnych incydentów" – poinformował departament komunikacji i marketingu PGZ.

Jak podało rmf24.pl, zajmująca się handlem bronią spółka Cenzin padła ofiarą międzynarodowego oszustwa. Od nadawcy podszywającego się pod czeskiego dostawcę broni otrzymała e-maile o zmianie konta, na które należy przelewać płatności za dostawy.

Straty wyniosły około 4 mln zł, a przelewów było kilka. Jak podał portal, po ujawnieniu oszustwa z Cenzinu zostały dyscyplinarnie zwolnione dwie osoby, dwie inne osoby ukarano naganą.

Cenzin ofiarą cyberprzestępców

Informację o ataku cybernetycznym na jedną ze spółek Grupy potwierdziła dyrektor departamentu komunikacji i marketingu PGZ Justyna Mosoń.

"W 2018 r. doszło do incydentu związanego z cyberprzestępstwem na szkodę Cenzin sp. z o.o." – podała PGZ w przesłanym TVN24 komentarzu.

Według Grupy "prawdopodobnie wykorzystano mechanizm phishingu, polegający na użyciu mailingu z wykorzystaniem podobnego do znanego adresu do partnerów handlowych".

"Sprawa ma charakter międzynarodowy. Niezwłocznie powiadomione zostały odpowiednie służby, które prowadzą postępowanie. Szczegółowe informacje objęte są tajemnicą przedsiębiorstwa Cenzin sp. z o.o. i prowadzonego śledztwa w tej sprawie" - zastrzegła Grupa.

"W spółkach grupy kapitałowej wdrażane są dodatkowe procedury i narzędzia zabezpieczające przez powtórzeniem się podobnych incydentów. Polegają one między innymi na wzmocnieniu kontroli nad weryfikacją procedur procesów gospodarczych oraz uruchomieniu dodatkowych szkoleń dla pracowników. Jest to element trwających prac konsolidacyjnych w obszarze IT" - dodała PGZ.

Polska Grupa Zbrojeniowa

Podlegająca resortowi obrony PGZ skupia 63 spółki i ma udziały w 40 innych w branżach zbrojeniowej, stoczniowej i nowych technologii. Roczne przychody Grupy sięgają 5 mld zł.

Zawiązane przez PGZ konsorcjum bierze udział między innymi w programie obrony powietrznej Wisła, którego podstawą mają być wyrzutnie Patriot.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
pogo
Klasyka.
Najprostsza metoda metoda na okradanie firm. trzeba tylko mieć konto na słupa :)
No i oczywiście brak szkoleń z bezpieczeństwa w dziale księgowym. Przyzwolenie na to by ludzie tam pracujący wierzyli, że ataki hakerskie ich nie dotyczą.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane