• rozwiń

Polski gigant chce handlować "na rynkach całego świata". Otwiera biuro w Londynie

Polski gigant chce handlować "na rynkach całego świata". Otwiera biuro w Londynie
Foto: Shutterstock Foto: Otwieramy biuro handlowe w Londynie, by wzmacniać pozycję PGNiG na globalnym rynku obrotu LNG - powiedział Piotr Woźniak, prezes Zarządu PGNiG SA

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo otworzyło biuro handlowe w Londynie, który jest międzynarodowym centrum handlu skroplonym gazem ziemnym (LNG) - poinformowała spółka w komunikacie.

Biuro PGNiG działa od 1 lutego 2017 roku, a pełną zdolność operacyjną uzyska do końca pierwszego kwartału br. Za utworzenie i jego obsługę odpowiada PGNiG Supply & Trading GmbH (PST), spółka zajmująca się obrotem gazem i energią elektryczną w Europie Zachodniej.

Międzynarodowe centrum

- Otwieramy biuro handlowe w Londynie, by wzmacniać  pozycję PGNiG na globalnym rynku obrotu LNG - powiedział Piotr Woźniak, prezes Zarządu PGNiG SA. - Nasza obecność w europejskim centrum obrotu tym surowcem to nie tylko szansa na kupowanie gazu po bardziej konkurencyjnych cenach, ale także doskonała okazja do rozpoczęcia handlu LNG na rynkach całego świata - dodał.

Spółka zaznacza, że docelowo londyńskie biuro stanie się dla całej Grupy PGNiG międzynarodowym centrum kompetencji w obszarze LNG oraz głównym ośrodkiem handlowym w zakresie krótko- i średnioterminowych kontraktów na gaz skroplony. Londyńskie biuro będzie aktywnie poszukiwało alternatywnych źródeł dostaw do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, aby w jak najbardziej optymalny sposób wykorzystać zarezerwowane dla PGNiG moce tej instalacji.

- Ze względu na zwiększenie dostaw LNG m.in. z USA i Australii, spodziewamy się, iż w niedługim czasie gaz skroplony stanie się istotnym surowcem dla Europy. To umocni jego pozycję jako atrakcyjnej alternatywy dla dywersyfikacji dostaw energii. Takie rozwiązanie jest szczególnie interesujące dla krajów takich jak Polska, gdzie w dalszym ciągu dominującą rolę odgrywają dostawy gazu z kierunku wschodniego – podkreślił Uwe Bode, dyrektor zarządzający PST.

Prezes PGNiG Piotr Woźniak o decyzji ws. gazociągu Opal:

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane