• rozwiń

PGE tworzy spółkę do obsługi kadr. Związkowcy są przeciw

PGE tworzy spółkę do obsługi kadr. Związkowcy są przeciw
Foto: tvn24 Foto: PGE chce poprawić efektywność i jakość obsługi kadrowej

Grupa Kapitałowa PGE chce utworzyć spółkę, która będzie zajmowała się obsługą kadrową i księgową wszystkich podmiotów wchodzących w jej skład. Powstaniu tzw. Centrum Usług Wspólnych sprzeciwiają się związkowcy. Podkreślają, że obawiają się m.in. o miejsca pracy.

Jak poinformowała rzeczniczka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Iwona Paziak, utworzenie Centrum Usług Wspólnych ma służyć poprawie efektywności i jakości obsługi kadrowej i księgowości w całej grupie kapitałowej. - Chcemy uspójnić i zestandaryzować pracę w tych obszarach - podała rzeczniczka.

Dlaczego?

Nowa spółka powołana do tego celu - PGE Obsługa Księgowo-Kadrowa - ma skupiać pracowników z dotychczasowych działów księgowych i kadrowych z poszczególnych spółek należących do Grupy Kapitałowej PGE. - Projekt ma objąć całą Grupę Kapitałową PGE; dotyczy ok. 900 pracowników, to jest ok. 2 proc. wszystkich pracowników - dodała Paziak.

Przeciwko takim rozwiązaniom protestują związkowcy. Na początku stycznia związkowcy m.in. z należącej do PGE Kopalnie Węgla Brunatnego Turów podęli uchwałę, w której domagają się zaprzestania wdrażania projektu związanego z utworzeniem Centrum Usług Wspólnych w zakresie obsługi kadrowej i księgowej. Związkowcy zagrozili przy tym pracodawcy wszczęciem sporu zbiorowego.

Będzie protest?

- Do dziś zarząd PGE miał odnieść się do naszych postulatów. Otrzymaliśmy jedynie pismo, w którym pracodawca twierdzi, że nie mamy podstaw prawnych do wszczęcia sporu zbiorowego. Dla nas to oznacza, że od środy jesteśmy z zarządem w sporze zbiorowym. Na razie swoje działania ograniczymy do oflagowania zakładów - powiedział we wtorek PAP Wojciech Ilnicki, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Kopalni Węgla Brunatnego Turów.

Ilnicki dodał, że protest popierają również organizacje związkowe m.in. w Elektrowni Turów w Bogatyni, kopalni i elektrowni w Bełchatowie czy elektrowni w Opolu. - 19 stycznia organizacje związkowe mają spotkać się w Bełchatowie, by rozmawiać z pracodawcą - mówił Ilnicki.

Idą zwolnienia?

Związkowcy obawiają się, że utworzenie Centrum Usług Wspólnych w zakresie obsługi kadrowej i księgowej doprowadzi do zmniejszenia zatrudnienia. - W kopalni Turów zmiany dotkną około 100 osób. To kolejna restrukturyzacja, która może prowadzić do zmniejszenia liczby miejsc pracy, ja pamiętam, gdy w kopalni pracowało 6 tys. osób, dziś pracuje tu 2,7 tys. osób - mówił Ilnicki.

Zdaniem związkowców, wbrew zapowiedziom zarządu, utworzenia Centrum Usług Wspólnych obniży jakość usług kadrowych i księgowych. - Już powstało w PGE Centrum Usług Wspólnych w zakresie IT, co spowodowało utratę miejsc pracy, a poziom usług w tym obszarze nie jest wyższy - powiedział Ilnicki.

Rzeczniczka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna podkreśliła, że powołanie Centrum Usług Wspólnych w zakresie obsługi kadrowej i księgowej nie jest projektem restrukturyzacyjnym. - Nie ma na celu zwalniania osób zatrudnionych obecnie w tych obszarach - zapewniła Paziak.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
ES28
" w kopalni pracowało 6 tys" a mogło 2,7 tys. I tu są oszczędności panowie związkowcy. Może górnicy wzięliby przykład, by kopalnie były dochodowe?
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane