• rozwiń

PGE rozpoczyna modernizację Turowa. Za 4 mld złotych

PGE rozpoczyna modernizację Turowa. Za 4 mld złotych
Foto: TVN24 Foto: owy blok 450 MW w Elektrowni Turów zastąpi wycofane z eksploatacji jednostki starszej generacji

Polska Grupa Energetyczna poinformowała w poniedziałek o przekazaniu polecenia rozpoczęcia prac wykonawcom nowego bloku energetycznego na węgiel brunatny w Turowie. Zgodnie z kontraktem, blok za ok. 4 mld zł brutto ma być gotowy jesienią 2019 r.

Nowy blok zastąpi trzy wycofane z eksploatacji bloki o łącznej mocy 618 MW. Elektrownia i kopalnia Turów jest położona na styku granic Polski, Czech i Niemiec. Produkuje około 7 proc. energii elektrycznej w kraju.

Stabilne fundamenty dla biznesu

"Rozpoczynamy inwestycję, która podniesie wartość Grupy i dzięki produkcji taniej energii w oparciu o węgiel brunatny zagwarantuje biznesowi stabilne fundamenty dla prowadzenia swojej działalności. Z nami bezpiecznie mogą się również czuć polskie rodziny, ponieważ korzystamy przede wszystkim z lokalnie dostępnych paliw" - oświadczył prezes spółki Marek Woszczyk, cytowany w komunikacie PGE.

Rozpoczynamy inwestycję, która podniesie wartość Grupy i dzięki produkcji taniej energii w oparciu o węgiel brunatny zagwarantuje biznesowi stabilne fundamenty dla prowadzenia swojej działalności. Z nami bezpiecznie mogą się również czuć polskie rodziny, ponieważ korzystamy przede wszystkim z lokalnie dostępnych paliw.

Marek Woszczyk, prezes PGE

Nowy blok 450 MW w Elektrowni Turów zastąpi wycofane z eksploatacji jednostki starszej generacji. Projekt o wartości około 4 mld zł brutto realizuje konsorcjum firm: Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe GmbH (lider konsorcjum z 55,38 proc. udziałów), Budimex SA (partner konsorcjum z 22,31 proc. udziałów) oraz Tecnicas Reunidas SA (partner konsorcjum z 22,31 proc. udziałów). Przekazanie bloku do eksploatacji nastąpi w terminie 56 miesięcy od daty wystawienia polecenia rozpoczęcia prac, czyli w trzecim kwartale 2019 r.

Jak podkreśliło PGE, parametry techniczne nowego bloku będą spełniać wymagania związane z ochroną środowiska wynikające z przepisów krajowych i dyrektyw unijnych. Będzie emitował o 25 proc. CO2 mniej niż jednostki starego typu m.in. dzięki znacznie wyższej sprawności - ponad 43 proc. Według PGE, dużym atutem inwestycji jest to, że powstaje w obrębie kompleksu kopalnia odkrywkowa-elektrownia, więc nie wiąże się ze zmianą sposobu zagospodarowania przestrzeni, nie spowoduje także istotnych zmian w krajobrazie i pozwoli w maksymalny sposób zintegrować pomocnicze układy technologiczne z już istniejącymi w elektrowni.

Kilkaset firm z kontraktami

Według PGE, kontrakty na dostawę surowców i materiałów otrzyma kilkaset firm, prace wykonywać będzie ponad 100 przedsiębiorstw budowlanych, a zatrudnienie na placu budowy w szczytowym momencie sięgnie 2 tys. osób.

Wykonawcę nowego bloku wyłoniono w przetargu, w którym za kryteria oceny ofert przyjęto cenę ofertową brutto (85 pkt.) i wskaźniki techniczne (15 pkt.). Początkowo budżet zamawiającego - spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna - opiewał na 2,83 mld zł brutto, ale ceny w ofertach okazały się wyższe.

Zwycięskie konsorcjum z ceną 3,997 mld zł brutto pokonało Shanghai Electric Group Company (oferta na 3,086 mld) oraz Doosan Heavy Industries&Construction, które zaproponowało 4,012 mld zł brutto. W maju 2014 r. Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła odwołania przegranych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane