• rozwiń
  • WIG20 2235.52 -0.59%
  • WIG30 2531.97 -0.67%
  • WIG 58816.98 -0.55%
  • sWIG80 11572.11 -0.16%
  • mWIG40 3758.82 -0.57%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Sejm

500 zł dla samotnych rodziców, ale nie dla zamożnych. Petru chce poprawek

500 plus dla samotnych rodziców, ale nie zamożnych. Petru zapowiada poprawki Odtwórz: 500 plus dla samotnych rodziców, ale nie zamożnych. Petru zapowiada poprawki
Foto: Ryszard Petru zapowiedział złożenie trzech poprawek do 500 plus | Video: 500 plus dla samotnych rodziców, ale nie zamożnych. Petru zapowiada poprawki

Pomoc dla samotnych rodziców, górny próg dochodowy i sprzeciw inwigilacji. To poprawki do rządowego programu Rodzina 500 plus, których złożenie na czwartkowej konferencji w Sejmie zapowiedział lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

Przypomnijmy, że w poniedziałek rząd przyjął projekt ustawy wprowadzającej program Rodzina 500 plus.

Teraz projekt trafił do prac parlamentarnych.

Samotni rodzice

Ryszard Petru na konferencji w Sejmie przedstawił szereg uwag do projektu, jednocześnie zapowiadając złożenie trzech poprawek do programu Rodzina 500 plus.

- Po pierwsze poprawka, która spowoduje, że programem tym będą objęte również kobiety bądź mężczyźni samotnie wychowujący jedno dziecko - powiedział lider Nowoczesnej. - Naszym zdaniem nie jest rozwiązaniem to, co proponuje rzecznik PiS żeby sobie ułożyły rodzinne i poszukały partnerka, czy partnerki, żeby dziecko się urodziło - dodał.

Górny próg dochodowy

Druga z poprawek będzie dotyczyła górnego progu dochodowego. - Ministrowie rządu Beaty Szydło apelowali do Polaków o to, aby osoby lepiej uposażone tych pieniędzy nie brały. Apelujemy o to żeby skończyć z tą hipokryzją. Jeżeli nie chcemy żeby brali, to wprowadźmy to ustawowo albo mówmy, że pieniądze są dla wszystkich - mówił Petru.

Nowoczesna proponuje, by w sytuacji, kiedy "dochód na osobę w rodzinie wynosi powyżej 2,5 tys. zł, to takie rodzinie, czy matce z dzieckiem ten zasiłek nie przysługuje". Choć jak przyznał nie wyklucza zmian proponowanej kwoty górnego progu dochodowego.

- Po trzecie zaproponujemy poprawkę, która uniemożliwi inwigilację poprzez system państwowy tych rodziców, którzy te pieniądze otrzymali - dodał Ryszard Petru przypominając przy tym propozycję ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, który chciał aby świadczenie 500 zł znalazło się na specjalnej karcie.

- Rozumiem, że ten pomysł odpadł, w związku z tym PiS chce śledzić wszystkich tych, którzy te pieniądze wezmą, jak je wydają. Albo ludziom ufamy, albo nie. Jeżeli nie ufamy, to wprowadźmy inny system, ale na pewno nie poprzez inwigilację - dodał Petru.

Założenia programu

Program Rodzina 500 plus przewiduje wprowadzenie świadczenia wychowawczego w wysokości 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko. W przypadku rodzin, których dochód nie przekracza 800 zł brutto na osobę w rodzinie (lub 1200 zł brutto w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym) - również na pierwsze dziecko. Resort rodziny chce, by świadczenie było wypłacane od kwietnia.

Świadczenie ma wypłacać urząd miasta, gminy, ośrodek pomocy społecznej lub centra do realizacji świadczeń socjalnych. Wniosek o świadczenie będzie trzeba składać co roku w miejscu zamieszkania.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
rychelie77
No w końcu ktoś o nas emerytach chce zadbać, dzieci się rozpierzchli, maja swoje rodziny, wnuki jak przyjdą też się rozglądają, czy od dziadków coś dziś dostaną, więc te 5 sta się nam przyda, z góry już dziękujemy i na forsę oczekujemy.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
daniel_serafinski
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane