• rozwiń

PESA i PKP Intercity zbudują lokomotywę nowej generacji

PESA i PKP Intercity zbudują lokomotywę nowej generacji
Foto: PESA/Flickr (CC BY 2.0) Foto: PESA i PKP Intercity zacieśniają współpracę

W czwartek przedstawiciele PKP Intercity oraz PESY Bydgoszcz podpisali list intencyjny o rozwoju współpracy. Pierwszym wspólnym projektem będzie budowa lokomotywy dwunapędowej elektryczno-spalinowej.

Celem współpracy obu spółek jest projekt konstrukcji, budowy oraz próbnej eksploatacji prototypu lokomotywy dwunapędowej elektryczno-spalinowej przeznaczonej do prowadzenia pociągów po liniach zelektryfikowanych, jak i nie zelektryfikowanych - poinformowano w komunikacie. Koncepcja pojazdu została opracowana wspólnie przez PESA Bydgoszcz i Instytut Pojazdów Szynowych w Poznaniu.

Projekt zakłada budowę pojazdu z dwoma źródłami zasilania – z sieci trakcyjnej oraz agregatu prądotwórczego. Lokomotywa dwunapędowa będzie normalnotorową lokomotywą 4-osiową o mocy, w zależności od źródła zasilania, maksymalnie 2 800kW (elektryczna) lub 1 800 kW (spalinowa).

Dzięki zastosowaniu podwójnego napędu pojazd będzie eksploatowany zarówno w dalekobieżnym ruchu pasażerskim, jak i w ramach prac manewrowych. Producent zakłada również możliwość wykorzystywania nowej lokomotywy w transporcie intermodalnym (czyli przewozie ładunków wykorzystującym więcej niż jeden rodzaj transportu), np. poza granicami Polski.

Łączenie potencjałów

- Mam nadzieję, że dobra współpraca, która dziś się rozpoczyna, wpłynie pozytywnie na ofertę rynku przewozów pasażerskich - powiedział wiceminister Andrzej Bittel.

PKP Intercity planuje aktywnie wspierać innowacyjne polskie projekty z obszaru taborowego. Współpraca z bydgoskim partnerem to ważny krok w tym kierunku. Jako jedyny przewoźnik w Polsce dysponujemy doświadczeniem w eksploatacji najnowocześniejszych jednostek. Wiemy, jak powinien wyglądać idealny pociąg, zarówno z perspektywy pasażera, jak i obsługi składu - zaznaczył Marek Chraniuk, prezes zarządu PKP Intercity.

Tomasz Zaboklicki, prezes zarządu Pesa Bydgoszcz podkreślił, że PKP Intercity to ważny partner. - Cieszymy się, że będziemy razem pracować nad nową generacją lokomotyw. Ten wspólny projekt krajowego  producenta i przewoźnika, to potwierdzenie tego, że łącząc potencjały obu firm możemy tworzyć nową wartość, rozwijać innowacyjność i razem budować kompetencje polskiej gospodarki na przyszłość - powiedział.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
kopacz333
Trzymam kciuki za powodzenie tej współpracy dla dobra polskiej kolei. Cieszy to, że PESA i IC potrafią tak profesjonalnie współdziałać, to bardzo dobry prognostyk.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Azerate
  • 0
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane