• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Reuters: szykuje się fuzja na rynku bankowym w Polsce. "Jest zgoda prezesa PiS"

Pięć opłat bankowych, o których możesz nie wiedzieć Odtwórz: Pięć opłat bankowych, o których możesz nie wiedzieć
Pięć opłat bankowych, o których możesz nie wiedzieć "Źródło: tvn24bis.pl"

Pekao, drugi co do wielkości bank w Polsce, najprawdopodobniej zaproponuje połączenie z Aliorem - poinformował Reuters, powołując się na dwa źródła. Zdaniem agencji rekomendacja w tej sprawie ma zostać wydana po czerwcu. Jedno ze źródeł, cytowane przez Reutersa, informuje, że połączenie zaakceptował już prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

- Publikacja rekomendacji (w sprawie połączenia Pekao i Aliora - red.) będzie nieco opóźniona, ponieważ nie wszystkie dokumenty są jeszcze gotowe - dodało źródło Reutersa.

Agencja zwraca uwagę, że połączenie wpisuje się w trend konsolidacji w sektorze bankowym w Polsce, który w ostatnich latach znacznie przyspieszył. 

- Wszystko wskazuje na decyzję o połączeniu, chociaż nie będzie to łatwa operacja - poinformowało agencję Reuters drugie źródło, potwierdzając opóźnienie w rekomendacji, której wcześniej oczekiwano pod koniec czerwca. - Nie podjęto ostatecznej decyzji - zaznaczyło jednak źródło.

Bank Pekao odmówił tvn24bis.pl komentarza w tej sprawie.

Jak zauważa Reuters, jeśli dojdzie do fuzji, Pekao zwiększy swoje aktywa o niemal 70 mld zł (obecnie 182 mld zł), dzięki czemu może znacznie zbliżyć się do swojego głównego konkurenta - PKO BP, który posiada 297 mld zł w aktywach.

Analiza możliwości współpracy

W październiku ubiegłego roku Pekao i Alior Bank poinformowały, że przeanalizują możliwości współpracy. W tym celu banki podpisały list intencyjny dotyczący  analiz wykonalności ich potencjalnej współpracy lub połączenia obu podmiotów.

Przypomnijmy, że największym akcjonariuszem obu banków jest kontrolowany przez państwo PZU. W przypadku Pekao stało się tak po "repolonizacji", czyli odkupieniu udziałów w banku przez PZU i Polski Fundusz Rozwoju od włoskiego Unicredit.

PZU ma niemal 32 proc. akcji Alior Banku, w Pekao zaś  PZU ma 20 proc., a na drugim miejscu wśród największych udziałowców jest państwowy Polski Fundusz Rozwoju (ma 12,8 proc. akcji).

W połowie grudnia ubiegłego roku media informowały także o koncepcji połączenia PKO BP i Pekao SA. Banki zaprzeczyły jednak, że prowadzą takie rozmowy.

Suma aktywów

Jak wynika z przedstawionych przez banki raportów za 2017 rok, największe aktywa (podstawowy wskaźnik oceniający wielkość banku) Pekao zgromadził ponad 182 mld zł (drugie miejsce), natomiast Alior - prawie 69,4 mld zł (ósme miejsce).

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane