• rozwiń

Greenpeace: Ta rzeź drzew może być przygrywką. Resort szykuje kolejne ustawy

Greenpeace o wycince drzew: to może być dopiero preludium Odtwórz: Greenpeace o wycince drzew: to może być dopiero preludium
Foto: tvn24 Foto: Gościem "Wstajesz i wiesz" był Paweł szypulski z Greenpeace | Video: Greenpeace o wycince drzew: to może być dopiero preludium

- To może być preludium do dosłownej destrukcji polskiego systemu ochrony przyrody - mówił w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Paweł Szypulski z Greenpeace. - My w grudniu dotarliśmy do trzech projektów nowelizacji napisanych w Ministerstwie Środowiska. - Ta rzeź drzew, która odbywa się od początku roku, może być przygrywką do tego, co dopiero się wydarzy - przekonywał.

Szypulski wyjaśniał, że pierwszym projektem, do którego dotarła organizacja jest ten, który został przyjęty w grudniu.

Drugi jest obecnie procedowany w Sejmie i - jak wyjaśniał Paweł Szypulski w rozmowie z tvn24bis.pl - przewiduje zmiany w mianowaniu władz w Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska. Dotychczas odbywało się to na poziomie samorządowym, natomiast po wprowadzeniu proponowanych zmian odbywałoby się to z poziomu centralnego, z nadania przez jednostki podległe Ministerstwu Środowiska.

Natomiast trzeci został chwilowo zawieszony, ale przewiduje zmiany, które są najbardziej "dramatyczne" w skutkach.

Co w projekcie numer trzy?

- Zakłada on kompletne zniesienie wszystkiego, co stoi na straży polskiej przyrody, czyli Generalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska i kontroli społecznej nad inwestycjami - wyjaśniał Szypulski, dodając, że trzeci projekt "na razie nie zaistniał w Sejmie".

Gość TVN24 wyjaśniał, że jeśli projekt zostałby wprowadzony w życie, wiązałoby się to ze zniesieniem instytucji, które pilnują nie tylko naszej przyrody, ale nadzorują procesy inwestycyjne.

- One przestrzegają nie tylko procedur przy inwestycjach, ale dzięki ich pracy jesteśmy w stanie skutecznie pozyskiwać i wydawać fundusze unijne - mówił Szypulski. - My możemy nie tylko stracić ochronę naszej przyrody, ale także odciąć - praktycznie od ręki - miliardy euro - dodał. 

Zdaniem gościa TVN24 w trzecim projekcie znajdują się zaś zapisy mówiące o tym, że organizacje społeczne nie będą mogły brać udziału w postępowaniach administracyjnych.

- Czyli jeśli ktoś chce zbudować np. spalarnię czy chlewnię, to lokalna społeczność nie będzie mogła korzystać z ochrony czy opieki takich organizacji pozarządowych, do których z reguły takie grupy się zwracały, a jeśli ktoś by próbował takie działania prowadzić, to grozi mu kilkuletnia kara więzienia - mówił Szypulski.

Zobacz trzeci projekt nowelizacji autorstwa MŚ, do którego dotarło Greenpeace: Projekt nowelizacji Ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko

"Ostrzegaliśmy"

Działacz Greenpeace przyznał, że nie jest zaskoczony wycinką drzew na tak dużą skalę, z którą mamy do czynienia w Polsce.

- Ostrzegaliśmy o takim niebezpieczeństwie od początku grudnia, kiedy dotarliśmy do dokumentów, które powstały w Ministerstwie Środowiska. Dzisiaj resort utrzymuje, że to jest inicjatywa poselska. Tak naprawdę są to przepisy stworzone w Ministerstwie Środowiska. Mamy na to mocne dowody, które pokazywaliśmy na początku grudnia - mówił Szypulski.

- Ostrzegaliśmy, że nowe przepisy stwarzają przestrzeń do nadużyć i niestety wszystkie czarne scenariusze zdają się potwierdzać - twierdzi gość TVN24.

Deweloperzy zacierają ręce?

Zdaniem Pawła Szypulskiego, deweloperzy wykorzystują tę lukę prawną i pod pozorem wycinki drzew na prywatnych posesjach, znikają drzewa pod inwestycje. Prawo przewiduje, że wycinki nie można przeprowadzać w celach biznesowych. Szypulski zaznacza, że tylko formalnie. Jego zdaniem w praktyce wygląda to tak, że deweloperzy przejmą działki już wyczyszczone.

- Przepisy, mimo tego, że są bardzo liberalne, to jednak nakładają ograniczenia, co do tego co można wyciąć. Np. nie można ciąć drzew, na których znajdują się gniazda gatunków chronionych. - Więc miejmy nadzieję, że uda się ratować maksymalnie dużo drzew - mówił.

Na tropie lobbystów

Zdaniem Szypulskiego w procesie przyjmowania ustawy zabrakło konsultacji społecznych, wysłuchania opinii ekspertów, udziału stowarzyszeń przed procedowaniem ustawy.

- Wybrano ścieżkę poselską, żeby uniknąć tych formalności, ponieważ gdyby ten projekt był normalnie procedowany, zajęłoby to trochę czasu, nie można byłoby wprowadzić tego w takim tempie - mówił działacz Greenpeace.

Szypulski dodał również, że Greenpeace szuka tropów lobbingowych w projektach resortu środowiska.

- Ciekawa jest lektura wszystkich trzech nowelizacji, ponieważ tam tych tropów związanych z potencjalnych inwestorów jest naprawdę bardzo dużo - ocenił Szypulski. - Nie tylko inwestorów, ale wszystkim, którym zależy na tym, by ciąć na potęgę - dodał.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
michal_romaniuks1i6
Kiedy wreszcie organy powołane do ścigania korupcji i lobbowania urzędników państwowych zaczną ścigać urzędników państwowych. Przecież ta partia ma w nazwie prawo i sprawiedliwość. Widocznie dotyczy to tylko innych.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
maya1435
Na Mazurach nie bylo problemu takze przed ustawa. Przyjechali z Urzedu, popatrzyli- jesli nie bylo przeciwskazan ( okres budowy ptasich gniazd i wylegu pisklat)dostawalismy pozwolenie. Teraz oczywiscie z nowej ustawy ciesza sie mieszkancy duzych miast. Ci ktorzy cala zime w maskach chodzili. Ustawa wplynie znaczaco na poprawe powietrza....
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Angry bull
  • 0
  • 8
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane