• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Rząd PiS

Z resortu finansów do NBP. Szałamacha ma nową posadę

Paweł Szałamacha członkiem zarządu NBP Odtwórz: Paweł Szałamacha członkiem zarządu NBP
Foto: Paweł Szałamacha będzie członkiem zarządu NBP | Video: Paweł Szałamacha członkiem zarządu NBP

Paweł Szałamacha, były minister finansów w rządzie Prawa i Sprawiedliwości został dziś powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę na stanowisko członka zarządu Narodowego Banku Polskiego. Informację potwierdził Marek Magierowski, dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta RP.

Wniosek o jego powołanie do prezydenta Andrzeja Dudy złożył prezes NBP Adam Glapiński. Teraz wniosek musi uzyskać kontrasygnatę premier Beaty Szydło. Jednak w tym przypadku będzie to najpewniej tylko formalność.

Zarząd NBP kieruje działalnością banku centralnego. Do jego kompetencji należy m.in. ocena funkcjonowania systemu bankowego, przygotowywanie i rozpatrywanie projektów uchwał, czy nadzorowanie operacji otwartego rynku.

Szałamacha został w końcu września odwołany ze stanowiska ministra finansów. Zastąpił go Mateusz Morawiecki, równocześnie wicepremier i minister rozwoju.

Tuż po jego odwołaniu premier Beata Szydło powiedziała, że Szałamacha "odchodzi z ministerstwa finansów, natomiast będzie miał bardzo odpowiedzialne zadanie". Przy innej okazji dodała, że Szałamacha otrzymał od niej propozycje pracy i "nie była to jedna propozycja".

W resorcie finansów

W mediach pojawiła się informacja o możliwości objęcia przez byłego ministra stanowiska przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego po kończącym kadencje Andrzeju Jakubiaku. Sam Szałamacha pytany o tę możliwość mówił, że najprawdopodobniej nie spełnia ustawowych wymagań, to znaczy np. kilku lat pracy na kierowniczym stanowisku w nadzorze.

Paweł Szałamacha był przez 10 miesięcy, od listopada 2015 roku, szefem MF w rządzie Beaty Szydło. Na samym początku kadencji przygotował i wdrożył podatek bankowy, a w połowie roku udało się uruchomić tzw. pakiet paliwowy, który znacznie polepszył ściągalność VAT w sektorze paliwowym. W walce z wyłudzaniem podatków były też inne sukcesy - udało się wprowadzić tzw. jednolity plik kontrolny, klauzulę przeciw unikaniu opodatkowania, a pod sam koniec urzędowania Szałamachy światło dzienne ujrzała "duża" nowelizacja ustawy o VAT, mająca być głównym instrumentem walki z dziurą VAT-owską. Przygotowany też został projekt ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej, ujednolicającej służby skarbowe i celne.Pytany krótko po dymisji, dlaczego nie może kontynuować pracy na stanowisku ministra finansów, odparł: "Taki obrót przybrały wydarzenia na scenie politycznej". Dopytywany, które wydarzenie zmusiło go do takich decyzji, odparł: "Ogólny obrót wydarzeń w ostatnich dniach".

Dopytywany, czy chodzi o konflikt z wicepremierem, ministrem rozwoju Mateuszem Morawieckim, odparł: "Proszę o to pytać premiera Morawieckiego. Ja nie mam z nikim konfliktów. Ja jestem bardzo łagodnym człowiekiem" - powiedział.

Obecnie zarząd NBP tworzą: prezes Adam Glapiński, pierwszy zastępca prezesa Piotr Wiesiołek, wiceprezes Anna Trzecińska oraz członkowie zarządu Jacek Bartkiewicz, Andrzej Kaźmierczak, Ryszard Kokoszczyński, Paweł Samecki i Katarzyna Zajdel-Kurowska. Szałamacha będzie więc dziewiątym członkiem zarządu.

Kim jest?

Paweł Szałamacha urodził się w 1969 roku w Gorzowie Wielkopolskim - jednak całe dorosłe życie był związany z Poznaniem. Tam ukończył szkołę, a potem studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Jest też absolwentem College d'Europe w Brugii. W latach 1994–2004 pracował w kancelarii Clifford Chance w Warszawie. Uczestniczył w zespołach doradczych przy transakcjach prywatyzacyjnych.

Paweł Szałamacha o kulisach swojej dymisji. Zobacz materiał:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (22)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Błądzącwemgle
Noo, faktycznie dobra zmiana - dotąd w NBP było 6-8 członków zarządu... a tu już mamy dziewiąty etacik, taki skromny, dla takiego super speca, wyedukowanego w kierunku, a jakże doświadczonego przy tym.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
panpiotruncio
pytanie za 10 pkt, co ten człowiek wiedział o finansach, zwłaszcza takiego molocha jak państwo?
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane