• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Plastry antykoncepcyjne do zwrotu. Ważne ostrzeżenie

Plastry antykoncepcyjne do zwrotu. Ważne ostrzeżenie
Foto: Shutterstock Foto: Partie plastrów antykoncepcyjnych Lisvy wycofane z obrotu

Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał z obrotu na terenie całego kraju siedem partii plastrów antykoncepcyjnych Lisvy. Producent podkreśla, że nie stwierdzono zwiększenia częstości zgłaszanych działań niepożądanych ani liczby niepożądanych ciąż, które powinny być obserwowane w związku z wadami jakościowymi plastra.

Jak informuje Główny Inspektorat Farmaceutyczny, z obrotu zostało wycofanych siedem serii produktu. W opakowaniach znajdują się trzy sztuki środka. Powodem decyzji jest "stwierdzenie wyników stabilności poza specyfikacją". Bayer, dostawca plastrów, sam zwrócił się do GIF z prośbą wycofania niektórych partii produktu.

Bez wpływu na liczbę ciąż

Z informacji otrzymanych przez tvn24bis.pl wynika, że po przeprowadzonych analizach okazało się, że zakwestionowane plastry nie działały zgodnie z określonymi parametrami, czyli została zmieniona "stabilność leku". Jednocześnie rzecznik GIF podkreślił, że nie miało to negatywnego wpływu na zdrowie pacjentek oraz nie zanotowano podwyższonego odsetka ciąż po aplikacji środka antykoncepcyjnego.

Bayer, dostawca plastrów antykoncepcyjnych Lisvy zawierających substancję czynną Ethinylestradiolum + Gestodenum poinformował producenta - Gedeon Richter, że "wyniki testów stabilności przeprowadzone w określonych warunkach nie były zgodne ze specyfikacją". Po otrzymaniu tej informacji Gedeon Richter Plc. "rozpoczął działania mające na celu natychmiastowe zaprzestanie dystrybucji wskazanych serii produktu."

"W firmowym rejestrze zgłoszonych działań niepożądanych nie stwierdzono zwiększenia częstości zgłaszanych działań niepożądanych. Liczba niepożądanych ciąż, które powinny być obserwowane w związku z wadami jakościowymi plastra również nie uległa zmianie." - podkreśla Gedeon Richter w informacji skierowanej do pacjentek.

Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Wycofane zostały następujące serie produktu:
numer serii: V49315BF, data ważności: 30.09.2017
numer serii: V49315BH, data ważności: 30.09.2017
numer serii: V5A309AP, data ważności: 31.10.2018
numer serii: V5A309BB, data ważności: 31.10.2018
numer serii: V61301AA, data ważności: 31.01.2019
numer serii: V61301AB, data ważności: 31.01.2019
numer serii: V61301BE, data ważności: 31.01.2019

Podmiotem odpowiedzialnym jest Gedeon Richter Plc. z Węgier.

Plastry Lisvy to hormonalny środek antykoncepcyjny w postaci plastrów o powierzchni 11 cm kw. Substancjami czynnymi są gestodenum i etynyloestradiol, które stopniowo uwalniane są do organizmu kobiety przez okres 7 dni.

Zobacz treść decyzji GIF.

Co zrobić?

Według prawa farmaceutycznego produkty lecznicze i wyroby medyczne nie podlegają zwrotowi. Przewiduje się jednak wyjątki od tego zapisu. GIF wskazuje w tym miejscu na punkt 6 ustawy, w którym czytamy, że "przepis nie dotyczy produktu leczniczego i wyrobu medycznego zwracanego aptece z powodu wady jakościowej lub niewłaściwego ich wydania".

W sytuacji wycofania leku przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego można zatem ubiegać się o możliwość zwrotu zakupionego produktu.

Należy jednak pamiętać, aby reklamacji dokonywać w aptece, w której zakupiło się dany produkt leczniczy. Dla skutecznego dochodzenia swoich praw, należy mieć ze sobą np. paragon.

 

 

Zobacz. Pigułka „dzień po” znów tylko na receptę? Minister zdrowia potwierdza (24.03.2016)

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Holkial7m
W takich momentach ciesze sie, ze mam tabletki belara.. Niesamowite jest to, ze koncerny sa w stanie wypuscic wadliwe serie tak naprawde lekow - przeciez nie wiadomo jakie skutki moze to za soba niesc..
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Agnieszkavxsh
Witam. To nie taka prosta sprawa z wymianą tych wadliwych plastrów na inne . Kupowałam plastry w aptece STRYWALD w Gorzowie i Pani odmówiła mi wymiany wadliwych plastrów na inne ,twierdząc że całą serię mają wadliwą,o zwrocie gotówki tez nie ma mowy.Tak więc zostałam z ręką w nocniku .
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
yogi47
To już lepiej uwierzyć pewnemu biskupowi, niż plastrom...
 • 1
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane