• rozwiń
  • WIG20 2146.94 -0.60%
  • WIG30 2429.56 -0.56%
  • WIG 56582.13 -0.55%
  • sWIG80 11467.12 +0.18%
  • mWIG40 3600.65 -0.79%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:05

Dostosuj

Minister powołał do rady nieżyjącego profesora. "Będzie weryfikacja"

Ludzie masowo ignorują ochronę przyrody. Alarmujące doniesienia naukowców Odtwórz: Ludzie masowo ignorują ochronę przyrody. Alarmujące doniesienia naukowców
Ludzie masowo ignorują ochronę przyrody. Alarmujące doniesienia naukowców "Źródło: TVN24 BiS"

Nieżyjący od kilkunastu miesięcy profesor Zygmunt Jasiński znalazł się w składzie Państwowej Rady Ochrony Przyrody (PROP). "W tym tygodniu rozpocznie się weryfikacja wszystkich osób wchodzących w skład PROP" - poinformował tvn24bis.pl resort środowiska.

Nowy skład PROP ogłoszono w ubiegłym tygodniu. Na liście znajduje się 28 nazwisk, w tym profesor Zygmunt Jasiński, który zmarł 15 kwietnia 2017 roku. O sprawie jako pierwsza informowała Fundacja Dzika Polska.

ZOBACZ KOMUNIKAT MINISTRA ŚRODOWISKA W SPRAWIE SKŁADU PAŃSTWOWEJ RADY OCHRONY PRZYRODY Z 23 SIERPNIA 2018 ROKU

Jasiński był profesorem nauk rolniczych, specjalistą w dziedzinie biologii rozrodu pszczół. Przez wiele lat pracował w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Był autorem ponad 100 publikacji, a także promotorem 116 prac magisterskich i 9 doktorskich.

Jak czytamy w notce biograficznej opublikowanej na stronie uczelni, prof. Jasiński pełnił szereg ważnych funkcji w wielu organizacjach państwowych. Był m.in. przewodniczącym Komisji Hodowlanej w Polskim Związku Pszczelarskim czy wiceprzewodniczącym Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego.

W skład PROP został powołany w 2016 roku, gdy funkcję ministra środowiska pełnił jeszcze Jan Szyszko.

"Rozpocznie się weryfikacja"

O sprawę zapytaliśmy resort środowiska. Ministerstwo twierdzi, że najnowsze zmiany zmiany polegały tylko i wyłącznie na powołaniu dr hab. Łukasza Popławskiego w skład PROP, a prof. Jasiński został członkiem rady dwa lata temu.

"W tym tygodniu rozpocznie się weryfikacja wszystkich osób wchodzących w skład PROP" - dodaje MŚ.

O PROP

Do zadań Państwowej Rady Ochrony Przyrody należy w szczególności ocena realizacji ustaw, opiniowanie strategii, planów i programów dotyczących ochrony przyrody, ocena realizacji krajowej strategii ochrony i zrównoważonego użytkowania różnorodności biologicznej, opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących ochrony przyrody, przedstawianie wniosków i opinii w sprawach ochrony przyrody oraz popularyzowanie ochrony przyrody.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane