• rozwiń

Polacy dokładają do państwa coraz więcej

Polacy dokładają do państwa coraz więcej
Foto: shutterstock.com Foto: W porównaniu z PKB udało się zbić koszty funkcjonowania państwa do 41,8 proc. PKB z 42,2 proc. w 2013 r.

Rząd rozpatrzy dzisiaj projekt uchwały w sprawie Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2015-2018. Zgodnie z nim, wydatki i dochody państwa w relacji do PKB mają spadać do 2018 roku, ale nie oznacza to, że odczujemy to w naszych portfelach - pisze "Rzeczpospolita".

Wieloletni Plan Finansowy Państwa to plan dochodów i wydatków oraz przychodów i rozchodów budżetu państwa sporządzany na cztery lata budżetowe.

Mniej, ale więcej

Jak donosi "Rz", zgodnie z planem, państwo ma być coraz tańsze w relacji do PKB. "W zeszłym roku całe państwo wydało 723 mld zł. W porównaniu z PKB udało się zbić koszty funkcjonowania państwa do 41,8 proc. PKB z 42,2 proc. w 2013 r. i 42,9 proc. w 2012 r. W kolejnych latach ma być jeszcze lepiej, bo - jak przewiduje resort finansów - w 2018 r. wydatki mają wynosić 37,8 proc. PKB" - pisze dziennik.

Ale mniejsze wydatki w stosunku do PKB nie oznaczają, że państwo będzie wydawać mniej pieniędzy. Będzie wręcz przeciwnie. "O ile przed kryzysem wydatki państwa w przeliczeniu na jednego Polaka wynosiły ok. 15 tys. zł, o tyle w 2018 r. będzie to już ponad 22 tys. zł - wylicza gazeta.

Podobnie jest z dochodami państwa, które pokrywamy głównie z naszych kieszeni w formie podatków, składek i różnych opłat. "Przed kryzysem statystyczny Polak na państwo dawał po 13 tys. złotych, a w 2014 r. po 18 tys., ale w 2018 r. ma to już być 21 tys. zł" - czytamy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Sebek 1
Może komuna nie była idealna ale nikt głodny nie chodził po ulicach, nikt nie odbierał sobie życia bo nie miał za co kupić jedzenia dziecku, rodzinie....nikt nie grzebał po śmietnikach w tamtych czasach a teraz to jest norma.
  • 0
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
bogdan55
Kiedyś był "fawkólce" a teraz coraz więcej osób pokazuje państwu "fakólce " i wyjeżdża z tej krainy urzędniczej szczęśliwości .
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane