• rozwiń
  • WIG20 2110.11 +0.37%
  • WIG30 2415.33 +0.38%
  • WIG 56204.55 +0.30%
  • sWIG80 11590.84 -0.22%
  • mWIG40 3787.27 +0.23%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Inwestycje o wartości 1,3 mld euro i 12 tys. miejsc pracy

Inwestycje o wartości 1,3 mld euro i 12 tys. miejsc pracy
Foto: Shutterstock Foto: W 2016 roku PAIiIZ obsłużyła inwestycje o łącznej wartości 1,3 mld euro

W 2016 roku Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych obsłużyła inwestycje o łącznej wartości 1,3 mld euro, które przyczyniły się do powstania ok. 12 tys. miejsc pracy w Polsce - poinformował w środę szef PAIiIZ Tomasz Pisula.

Według prezesa agencji było to możliwe dzięki współpracy PAIiIZ z jednostkami samorządu terytorialnego i specjalnymi strefami ekonomicznymi. - Szczycimy się też tym, że przez ręce pracowników PAIiIZ przechodzi około 20 proc. inwestycji w naszym kraju. To jest dobrze ponad światową średnią. To jest powód do dumy - podkreślił.

"Czapka inwestycyjna"

Wskazał również, że PAIiIZ wraz z innymi rządowymi agencjami gospodarczymi wkrótce stanie się częścią Polskiego Funduszu Rozwoju.

- Ministerstwo Rozwoju podjęło decyzję o stworzeniu instytucji, która byłaby taką "czapką inwestycyjną" czy rodzajem banku rozwojowego, która by w sobie koncentrowała z jednej strony kompetencje finansowe - instrumenty finansowe, takie jak fundusze inwestycyjne, także kompetencje ubezpieczeniowe i związane z nimi poręczenia ubezpieczeniowe dla kredytów eksportowych - oraz wspieranie przedsiębiorczości i wspieranie ekspansji zagranicznej - mówił.

Przypomniał, że do PFR wejdą m.in. BGK, ARP, KUKE, PARP oraz PAIiIZ. - My oraz PARP mamy status afiliowany przy grupie PFR: mamy te same standardy korporacyjne, wymieniamy się informacją, (...) z drugiej strony zależy nam, żeby obok tej ekspansji zagranicznej utrzymać te kompetencje inwestycyjne, które dotychczas w PAIiIZ były świetnie realizowane - dodał prezes.

Zapowiedział także, że 14 grudnia zostanie przedstawione, czym mają się zajmować poszczególne elementy Polskiego Funduszu Rozwoju.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane