• rozwiń
  • WIG20 2189.20 +0.05%
  • WIG30 2519.98 -0.06%
  • WIG 56830.52 +0.14%
  • sWIG80 11581.77 +0.30%
  • mWIG40 3938.45 -0.03%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 11:52

Dostosuj

Wyłudzają pieniądze "na pracownika ZUS". Ostrzeżenie przed oszustami

Magnes sposobem na monetowych oszustów. Test światowych walut Odtwórz: Magnes sposobem na monetowych oszustów. Test światowych walut
Magnes sposobem na monetowych oszustów. Test światowych walut "Źródło: TVN24 BiS"

Osoby podające się za pracowników ZUS i oferujące płatne doradztwo w sprawie dziedziczenia składek, to oszuści - ostrzega Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jednocześnie przypomniano, że jedyna sytuacja, w której pracownik zakładu może odwiedzić ubezpieczonego, to kontrola w sprawie zwolnienia lekarskiego.

Rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz w komunikacie poinformował, że zdarzają się przypadki wyłudzania pieniędzy metodą "na pracownika ZUS". Oszuści dzwonią do klientów zakładu, proponując spotkanie w sprawie dziedziczenia składek z subkonta w ZUS i konta w Otwartym Funduszu Emerytalnym. Za rzekomą usługę każą sobie płacić.

ZUS ostrzega

Andrusiewicz poinformował, że pracownicy ZUS nie dzwonią do klientów z propozycją doradztwa finansowego i nie spotykają się z nimi w tej sprawie poza placówką ZUS. Wyjaśnił, że jedyna sytuacja, w której przedstawiciel Zakładu może przyjść do domu osoby ubezpieczonej, to kontrola prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego. - Podczas takiego spotkania pracownicy muszą okazać specjalny identyfikator - przypomniał rzecznik.

Andrusiewicz uczulił też, że dane osobowe podawane podczas rozmów telefonicznych lub spotkań z oszustami mogą zostać użyte na niekorzyść osób, które je podają.

W przypadku wątpliwości co do tożsamości osoby podającej się za pracownika ZUS należy się skontaktować z najbliższą placówką tej instytucji lub centrum obsługi telefonicznej. Tam też można uzyskać informacje o zasadach dziedziczenia składek.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane