• rozwiń
  • WIG20 2191.61 -0.61%
  • WIG30 2491.65 -0.57%
  • WIG 58053.03 -0.42%
  • sWIG80 11621.13 -0.07%
  • mWIG40 3823.88 +0.09%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: PiS

Najbogatszy minister w historii Polski. Morawiecki pokazał majątek: na koncie 3,1 mln zł

Morawiecki pokazał majątek: na koncie 3,1 mln zł Odtwórz: Morawiecki pokazał majątek: na koncie 3,1 mln zł
Foto: Marek Mytnik / Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Video: TVN24 BiS Foto: Mateusz Morawiecki zgodził się na publikację oświadczenia majątkowego | Video: Morawiecki pokazał majątek: na koncie 3,1 mln zł

3,1 mln złotych na koncie bankowym, papiery wartościowe warte blisko 4 mln złotych, dom o powierzchni 150 m kw. - to główne składniki majątku Mateusza Morawieckiego. Wicepremier zmienił zdanie i zgodził się na publikację swojego oświadczenia majątkowego.

Dotąd tylko Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister rozwoju oraz Anna Streżyńska, minister cyfryzacji nie chcieli - mają takie prawo - pokazać swoich oświadczeń majątkowych. Dziś jednak Morawiecki zmienił zdanie i jego oświadczenie z 16 listopada 2015 roku zawisło na stronach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Nieruchomości

Mateusz Morawiecki ujawnił w oświadczeniu majątkowym, że posiada dom o powierzchni 150 m kw., który położony jest na działce o wielkości ok. 0,46 ha wraz z zabudowaniami letniskowymi i gospodarczymi.

To nie jedyny dom, który posiada wicepremier. Morawiecki jest również właścicielem nieruchomości o powierzchni 100 m kw., która znajduje się na działce o powierzchni 2,8 tys. m kw.

Morawiecki ma również 50 proc. własności w segmencie (szeregówce) o powierzchni 180 m kw., która położona jest na działce o powierzchni 400 m kw.

Wicepremier posiada także działkę rolną o powierzchni 2 ha, która jest warta około 110 tys. złotych.

Oszczędności i majątek

Na koncie bankowym Morawieckiego znajdują się 3 miliony i 158 tys. złotych. Jest także właścicielem papierów wartościowych, akcji banku BZ WBK, które są warte około 3 mln i 839 tys. zł. W ubiegłym roku z dywidendy otrzymał on ponad 31 tys. złotych netto.

W oświadczeniu majątkowym możemy również przeczytać, że do jego majątku ruchomego zalicza się zabudowa kuchenna warta około 60 tys. złotych, a także meble warte ok. 50 tys. zł.

Kredyty i pożyczki

Morawiecki spłaca kredyt hipoteczny, który zaciągnął na kupno domu z działką rekreacyjną i domku letniskowego. Pożyczka na 1,1 mln zł została zaciągnięta w październiku 2013 r. na okres 5 lat. Obecnie wicepremierowi pozostało do spłaty jeszcze 683 tys. złotych.

Wicepremier zdradza jednocześnie, że udzielił pożyczki swojej siostrze w wysokości 300 tys. złotych.

Morawiecki posiada również dwie polisy. Pierwsza o wartości około 590 tys. złotych, a druga o 20 tys. zł.

ZOBACZ CAŁE OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE MATEUSZA MORAWIECKIEGO

Kim jest Morawiecki?

Mateusz Morawiecki jest wicepremierem i ministrem rozwoju w rządzie PiS. Od 2007 do 2015 roku był prezesem Banku Zachodniego WBK.

Ze sprawozdań finansowych BZ WBK wynika, że obecny wicepremier przez 11 lat pracy dla banku (w tym czasie był tam również członkiem zarządu) zarobił 33,5 mln złotych brutto. Oznacza to, że jego miesięczne wynagrodzenie wynosiło ponad 253 tys. złotych. Obecnie jako członek rządu zarabia 15 tys. złotych miesięcznie.

- Za dużo zarabiałem (jako prezes banku - red.) i mogę teraz poświecić się wyłącznie służbie państwu - przyznał kilka tygodni temu w TVN24 Morawiecki.

Rozpoczynając misję w sferze publicznej, deklarował, że chce naprawiać błędy transformacji.

- Przez ostatnie 25 lat takim gościom jak ja, czy podobnym udało się. Są ludźmi sukcesu. Natomiast jest 50-60 proc. tej Polski, którą kochamy, ale której się nie udało - ocenił w rozmowie z TVN24 Morawiecki. Zdaniem ministra rozwoju "za mało było troski o tę część społeczeństwa" (której się nie udało - red.) i przyznał, że wszedł do polityki po to, żeby właśnie o tę Polskę się zatroszczyć.

Morawiecki jest absolwentem Uniwersytetu Wrocławskiego, Business Administration Central Connecticut State University oraz Politechniki Wrocławskiej, studiów MBA na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, Uniwersytetu w Hamburgu oraz Uniwersytetu w Bazylei.

Tylko Streżyńska

Obecnie jedynym członkiem rządu, który nie zgodził się na publikację oświadczenia majątkowego, jest minister cyfryzacji Anna Streżyńska.

Szefowa resortu cyfryzacji ma do tego prawo, bo jak wynika z obowiązujących przepisów takie oświadczenia muszą być opublikowane tylko w przypadku posłów, urzędników oraz samorządowców. Ale ministrów już nie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (66)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
lsd
Loading...
lsd
3,1 mln zł na koncie w banku i 1,1 mln kredyt do spłaty, pożyczka udzielona siostrze i nie wiadomo co jeszcze. Dobrze pogmatwane... Po co ten człowiek pchał się do rządu, przecież nie na prośbę tatusia.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
janusz_czarnecki
Może to powinno być jedno z kryteriów zostania politykiem, być majętnym :)
a tak to teraz byle poseł pcha się do stokła aby te 10-25k wykręcić miesięcznie.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
lsd
Loading...
lsd
Oj, coś tu za bardzo uskromnione te oszczędności. Warto byłoby się bliżej przyjrzeć, ale kto by to miał zrobić?
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
patriot
To jakaś ściema! Gdzie się podziało ponad 20 000 000 PLN !!! No gdzie?! Bo przecież zarobił tyle jako prezes Banku! Ukrył w rajach podatkowych?
Już lepiej było nic nie opublikować niż taką ściemę ludziom wciskać!
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane