• rozwiń

"Biedronka rozdaje darmowe bony". Uważaj na takie wiadomości

Haker z Ukrainy zatrzymany w Polsce Odtwórz: Haker z Ukrainy zatrzymany w Polsce
Haker z Ukrainy zatrzymany w Polsce "Źródło: tvn24"

Uwaga na oszustów rozsyłających spam za pośrednictwem komunikatora WhatsApp. W rozsyłanych wiadomościach przestępcy podszywają się pod popularne marki firm i próbują wyłudzić nasze dane osobowe. Fałszywe wiadomości dotyczą między innymi darmowych bonów rozdawanych przez Biedronkę.

O zagrożeniu informuje portal niebezpiecznik.pl. Akcja ma być szeroko zakrojona, a przestępcy próbujący wyłudzić nasze dane osobowe podszywają się w sumie pod kilkanaście popularnych marek firm – Biedronkę, Ryanair, LOT czy Carrefour. 

Spam na komunikatorze

Schemat działania jest podobny. Niebezpiecznik opisuje próbę oszustwa na przykładzie podszywania się pod sieć sklepów Biedronka. Internauci korzystający z komunikatora WhatsApp dostają wiadomość o tym, że sieć rozdaje darmowe bony.

*Biedronka rozdaje darmowy kupon o wartości 2000zł* dla 500 rodzin z okazji 23. rocznicy. Zdobądź bezpłatny kupon na : http://www.biedronka-pl[.]win/  - brzmi wiadomość.

"Po odpowiedzi na kilka prostych pytań, ofiara widzi fałszywą animację udającą proces weryfikacji tego, czy kwalifikuje się ona do otrzymania nagrody. Potem wyświetlany jest komunikat o przyznaniu nagrody, pod warunkiem wysłania wiadomości o konkursie do 20 osób z komunikatora WhatsApp. Dopiero po zaspamowaniu znajomych można wprowadzić swoje dane (czyli tak naprawdę pozwolić scamerom na ich pozyskanie)"– czytamy na portalu Niebezpiecznik.pl

Portal przestrzega przed wypełniania formularza i podawania naszych danych.

Kolejne ostrzeżenie

To kolejne ostrzeżenie przed oszustami w ostatnim czasie. W ubiegłym tygodniu Alior Bank ostrzegł klientów przed nowym zagrożeniem - oszuści podmieniają stronę internetową banku. Jak napisano, dotyczy to większości banków w Polsce. Tymczasem przed aktywnością złośliwego oprogramowania, atakującego telefony ostrzegł w piątek PKO Bank Polska.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane