• rozwiń

Masz dwa tygodnie, zanim zablokują ci konto. Sześć faktów o FATCA

Masz dwa tygodnie, zanim zablokują ci konto. Sześć faktów o FATCA

Wśród klientów instytucji finansowych działających w Polsce są podatnicy amerykańscy. Oświadczenia FATCA służą określeniu, czy posiadacz rachunku finansowego jest rezydentem Stanów Zjednoczonych. Już 1 grudnia 2016 roku mija termin ich złożenia. Uważnie przejrzyj korespondencję z bankiem i sprawdź, czy dostałeś wezwanie - niezłożenie oświadczenia może grozić zablokowaniem konta. Sprawdź, czy musisz się martwić.

1. Czym jest FATCA?

FATCA (ang. Foreign Account Tax Compliance Act) to uchwalona przez amerykański Kongres ustawa, która zakłada udostępnianie informacji o rachunkach zagranicznych dla celów podatkowych. Umożliwia przekazywanie do USA danych właścicieli rachunków bankowych, maklerskich, rejestrów TFI czy polis inwestycyjnych. Dotyczy to tylko amerykańskich rezydentów podatkowych, a zatem osób, które powinny płacić tam podatki.
Obowiązek złożenia tzw. oświadczenia FATCA wynika z umowy zawartej między rządem Polski a rządem USA oraz z wykonującej tę umowę polskiej ustawy.

Zobacz Umowę między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki  w sprawie poprawy wypełniania międzynarodowych obowiązków podatkowych oraz wdrożenia ustawodawstwa FATCA

2. Kto musi złożyć oświadczenie?

Obowiązek złożenia oświadczenia dotyczy wybranych klientów banków, spółdzielczych kas oszczędnościowo – kredytowych, towarzystw funduszy inwestycyjnych, domów maklerskich i zakładów ubezpieczeń. To właśnie do tych instytucji należy złożyć stosowną deklarację.

Z obowiązku wyłączono liczne rachunki o tzw. niskim ryzyku bycia wykorzystanym do uchylenia się od opodatkowania, m.in. osób fizycznych – posiadaczy rachunków, których suma sald na 1 grudnia 2015 r. nie przekraczała 50 tys. dolarów lub równowartości tej kwoty w innej walucie.

3. Powiadomienie z banku

Komisja Nadzoru Finansowego sugeruje, że oświadczenie powinno zostać złożone po otrzymaniu korespondencji od instytucji finansowej.

"W przypadku otrzymania pisma od instytucji finansowej lub informacji w systemie bankowości elektronicznej, wzywających do złożenia oświadczenia FATCA, klient powinien złożyć oświadczenie nie później niż do 1 grudnia 2016 roku" - głosi komunikat opublikowany na stronie internetowej KNF. Ministerstwo Finansów przypomina, że ostatecznym terminem w tym przypadku jest 30 listopada (środa).

4. Czekać na korespondencję, czy nie?

Maciej Krzysztoszek z biura prasowego KNF przyznał w rozmowie z tvn24bis.pl, że "przezorny jest zawsze ubezpieczony".

- Co do zasady banki powinny poinformować zobligowane osoby o konieczności złożenia takiego oświadczenia, jednak jeśli klient nie otrzymał takiego komunikatu, a ma wątpliwości, powinien sam skontaktować się z bankiem i upewnić się, czy ten obowiązek dotyczy także i jego - wyjaśniał Maciej Krzysztoszek.

Co ważne, niektóre banki rezygnują już z wysyłania poczty tradycyjnej i ograniczają się do wiadomości elektronicznych - takich jak maile, powiadomienia na stronie internetowej, wiadomości wysyłane bezpośrednio właściciela konta, czy SMS-y, bo m.in. tymi drogami możemy być poinformowani o tym, że obowiązek złożenia oświadczenia FATCA dotyczy także i nas.

5. Kluczowe daty

Oświadczenie złożyć muszą osoby, które zawarły umowę z bankiem, bądź inną instytucją finansową między 1 lipca 2014 roku a 30 listopada 2015 roku. Zatem właśnie to kryterium warto potraktować jako kluczowe.

Od 1 grudnia 2015 roku oświadczenie powinno zostać odebrane od klienta w toku procedury zawierania z nim umowy. Do 30 czerwca 2014 roku weryfikacja statusu podatnika odbywa się na podstawie danych klienta posiadanych przez instytucje finansowe.

6. Co grozi, jeśli nie złożymy oświadczenia?

Jeśli zaniedbamy ten obowiązek, w ciągu trzech dni nasz rachunek może zostać zablokowany.

"W przypadku braku złożenia oświadczenia FATCA przez obowiązanego klienta do 1 grudnia 2016 r., rachunki i rejestry klienta zostaną czasowo zablokowane – nie będzie możliwości dokonywania operacji, w tym wycofania środków. Po dopełnieniu obowiązku złożenia oświadczenia FATCA, rachunki i rejestry klienta zostaną odblokowane" - przestrzega KNF.

Komisja przypomina, że złożenie przez klienta fałszywego oświadczenia FATCA wiąże się z odpowiedzialnością karną, a "w przypadku zmiany swojego statusu podatkowego w USA, klient ma obowiązek aktualizacji oświadczenia".

Zobacz: Młodzi o zmianach w podatkach. Kto zyska, a kto straci? (Film z 20.10.2016)

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
nickore
Zrobili wielki nagłówek i wrzucili go na stronę główną TVN24pl a okazuje się, że temat dotyczy jakiegoś marginesu ludzi, bo tych, co założyli rachunki między lipcem 2014 a końcem listopada 2015 i mają na nich ponad 50 tys. usd. G*wnoburza typowa dla mediów nad Wisłą.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
SEBBAX
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane