• rozwiń

Temat: Sejm

Osiem milionów złotych odpraw dla odchodzących posłów

Osiem milionów złotych odpraw dla odchodzących posłów

W nowym parlamencie nie zobaczymy ok. połowy posłów i senatorów mijającej kadencji. Tym, którzy nie uzyskali poparcia wyborców, przysługują odprawy - ich łączna wartość to ok. 8 milionów złotych.

Swoje mandaty w nadchodzącej kadencji Sejmu i Senatu utrzyma 236 obecnych posłów i 52 senatorów.

Jakie odprawy?

Spośród 224 posłów, którzy nie zasiadali w poprzedniej kadencji Sejmu, 70 zasili kluby nowych ugrupowań - Kukiz'15 i Nowoczesnej Ryszarda Petru. Pozostali wejdą do Prawa i Sprawiedliwości (nowych będzie 107 z 235 posłów), Platformy Obywatelskiej (37 z 138 posłów) i Polskiego Stronnictwa Ludowego (6 z 16 posłów). Z kolei spośród nowo wybranych senatorów 37 reprezentuje PiS, 10 - PO, a jedna senator kandydowała jako niezrzeszona.

Posłowie i senatorowie, którzy z końcem mijającej kadencji stracą swoje mandaty - z wyjątkiem tych, którzy zamienili izbę niższą na wyższą lub odwrotnie - przysługiwać będzie zgodnie z obowiązującymi przepisami odprawa parlamentarna w wysokości trzech miesięcznych uposażeń, czyli ok. 30 tys. zł brutto.

Łączna wartość odpraw dla byłych parlamentarzystów wyniesie w tym roku ok. 8 mln zł, z czego Kancelaria Senatu wypłaci 1 mln 157 tys. 400 zł.

Poziom i zasady przyznawania odpraw dla parlamentarzystów reguluje ustawa o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Według jej zapisów w związku z zakończeniem kadencji odprawa przysługuje każdemu parlamentarzyście - z wyjątkiem tych, którzy zostali wybrani na kolejną kadencję.

W czwartek odbędzie się pierwsze posiedzenie Sejmu i Senatu nowej kadencji:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
J 45
Jak zaoszczędzić ? Wybierać ciągle tych samych? Nie zmiejszyć wysokość odprawy rozliczając obecności na posiedzeniach i pracach w komisjach. Posłowie za działalność w terenie dostają pieniądze na biura poselskie oprócz diety .
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
jan pierwszy
.... tutaj sie nie kłócą, sa jednomyślni, NALEŻY SIĘ I JUŻ. Wziąć kasiorę za to że się ,,służyło" społeczeństwu, tylko o głodnych dzieciach jakoś nikt nie mówi. A po zaprzysiężeniu nowego rządu wszystkie dzieci już zawsze będą najedzone do syta....
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane