• rozwiń

Oryginalna metoda produkcji grafenu. Od łódzkich naukowców

Oryginalna metoda produkcji grafenu. Od łódzkich naukowców (02.02.2015) Odtwórz: Oryginalna metoda produkcji grafenu. Od łódzkich naukowców (02.02.2015)
Foto: Flickr (CC BY SA 2.0) | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Docelowo mają być produkowane płaty grafenu o wymiarach mierzonych w metrach kwadratowych | Video: Oryginalna metoda produkcji grafenu. Od łódzkich naukowców (02.02.2015)

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej opatentowali oryginalną technologię wytwarzania grafenu o dużej powierzchni i wyższej wytrzymałości. W przyszłości ich materiał może mieć zastosowanie m.in. w motoryzacji, lotnictwie, elektronice, filtrach wody czy w tworzeniu tzw. inteligentnej odzieży.

Łódzcy naukowcy opracowali technologię wytwarzania grafenu przy użyciu ciekłej matrycy metalicznej i mieszaniny gazów nawęglających według oryginalnej, opatentowanej już na świecie metody. Zaprojektowali i uruchomili piec do wytwarzania grafenu w skali przemysłowej, a swój produkt nazwali HSMG - Grafen Metalurgiczny o Wysokiej Wytrzymałości.

Jak przyznaje szef zespołu naukowców z Instytutu Inżynierii Materiałowej PŁ prof. Piotr Kula, to niespotykany dotąd produkt o dużej powierzchni. Docelowo mają być produkowane płaty grafenu o wymiarach mierzonych w metrach kwadratowych i nawijane w piecu niczym bele tkanin. Na razie największe próbki tak wytworzonego grafenu mają powierzchnię cegły, a cena 1 cm kw. tego materiału wynosi 400 zł.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane