• rozwiń

Złoże gazu odkryte na Podkarpaciu. Dwa miliardy metrów sześciennych

Auta elektryczne zatankują na Orlenie Odtwórz: Auta elektryczne zatankują na Orlenie
Auta elektryczne zatankują na Orlenie "Źródło: tvn24"

Orlen Upstream, spółka z grupy PKN Orlen, odkryła kolejne złoże gazu ziemnego w Polsce - na Podkarpaciu. Odkrycie złoża odwiertem Bystrowice-OU1 było możliwe dzięki zastosowaniu technologii zdjęć sejsmicznych oraz interpretacji danych geofizycznych i geologicznych - podał koncern.

Według PKN Orlen, zasoby wydobywalne złoża Bystrowice szacowane są na poziomie 2 mld metrów sześc. gazu ziemnego wysokometanowego o ponad 98 proc. zawartości metanu.

Będą dalsze prace wiertnicze

"Wydobycie ze złoża może trwać ok. 10 lat. Natomiast zasoby geologiczne koncesji PKN Orlen na Podkarpaciu szacowane są na ok. 10 mld metrów sześc. Dokładne dane będzie można podać po opróbowaniu i przeprowadzeniu testów produkcyjnych wszystkich horyzontów gazonośnych" - podkreślił płocki koncern.

Spółka zapowiedziała jednocześnie, iż "planuje prowadzenie dalszych prac wiertniczych na tej koncesji w najbliższych latach, celem udostępnienia złoża do eksploatacji".

- Dalszy rozwój segmentu upstream (wydobycie – red.) to jeden z priorytetów, który jako grupa konsekwentnie realizujemy - podkreślił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w środowym komunikacie. Jak zaznaczył, "zwiększanie poziomu produkcji i wielkości posiadanych zasobów 2P (pewne i prawdopodobne – red.) korzystnie przełoży się zarówno na wyniki Grupy Orlen, jak i bezpieczeństwo energetyczne kraju".

"Rejon perspektywiczny w obszarze poszukiwań gazu ziemnego"

- Dlatego będziemy koncentrować się na dobrej jakości aktywach i najbardziej rentownych projektach - oświadczył szef płockiego koncernu. W jego ocenie, rejon Podkarpacia "należy nadal do bardzo perspektywicznych w obszarze poszukiwań gazu ziemnego w Polsce". - A sukces poszukiwawczy w Bystrowicach to potwierdza – dodał Obajtek.

"W ostatnim tygodniu zakończono prace wiertnicze osiągając głębokość końcową 2165 metrów. Obecnie prowadzone są prace polegające na zamontowaniu uzbrojenia wgłębnego, by prowadzić eksploatację w sposób pozwalający na selektywne udostępnienie dwóch horyzontów jednocześnie" - wyjaśnił PKN Orlen.

Podkreślił jednocześnie, że Bystrowice "to kolejny w tym roku sukces poszukiwawczy, po Wielkopolsce i Kujawach, spółki Orlen Upstream".

Jak przypomniał PKN Orlen, obecnie w segmencie wydobycia prowadzi on działalność w Polsce oraz Kanadzie.

Wspomniał jednocześnie, iż w Polsce Orlen Upstream prowadzi wydobycie wspólnie z PGNiG ze złóż położonych w woj. wielkopolskim, a także przygotowuje się do zagospodarowania złóż na terenie woj. kujawsko-pomorskiego.

"PKN Orlen prowadząc poszukiwania węglowodorów wpisuje się w politykę zapewnienia Polsce bezpieczeństwa energetycznego kraju" - podkreślił płocki koncern.

Działający od 2006 r. Orlen Upstream - spółka, w której PKN Orlen ma 100 proc. udziałów - to podmiot powołany do poszukiwań i wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego, w tym ze złóż niekonwencjonalnych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
andreas_kloss
No ilości powalają. Roczne zużycie gazu w Polsce za 2017 to 16 miliardów sześciennych. Starczy na półtora miesiąca. Należy odtrąbić sukces (dobrej zmiany) hahahahaha
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane