• rozwiń

Paliwowy gigant na ratunek zagrożonej upadłością spółce. "Ruch ma szansę przetrwać"

Auta elektryczne zatankują na Orlenie Odtwórz: Auta elektryczne zatankują na Orlenie
Auta elektryczne zatankują na Orlenie "Źródło: tvn24"

Orlen może pomóc w ratowaniu zagrożonego upadłością Ruchu. Rada wierzycieli Ruchu jest przychylna przygotowanemu przez PKN Orlen i Alior Bank planowi restrukturyzacji, który ma umożliwić Ruchowi prowadzenie dalszej działalności - wynika z informacji PAP, potwierdzonych przez przedstawicieli Alior Banku i Ruchu.

Plan restrukturyzacji Ruchu, któremu od pewnego czasu grozi upadłość, miał zostać przygotowany przez prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka i zarządzających spółkami z grupy PZU, przy wsparciu PFR.

Zgodnie z jego założeniami, PKN Orlen będzie wspierał Ruch w restrukturyzacji i w bieżącej działalności operacyjnej.

"Rada wierzycieli Ruchu, wśród której są wydawcy prasy, przychyliła się do planu restrukturyzacji spółki" - poinformowało PAP Biznes źródło rynkowe.

"Intensywne rozmowy"

Informacje o możliwym zaangażowaniu PKN Orlen w restrukturyzację Ruchu potwierdził w niedzielę Krzysztof Bachta, wiceprezes odpowiedzialny za prace zarządu Alior Banku, dodając, że prowadzone w ostatnich dniach rozmowy z wydawcami zakończyły się powodzeniem. Alior jest jednym z wierzycieli Ruchu, zaangażowanym w restrukturyzację tej spółki.

- Intensywne rozmowy z potencjalnymi inwestorami trwały od kilku tygodni. Cieszy nas, że Ruch rozmawia z takim partnerem jak Orlen - powiedział Bachta.

- Wierzymy, że te działania to pierwszy krok w stronę przeprowadzenia skutecznej restrukturyzacji Ruchu, a założony plan niesie ze sobą korzyści dla wszystkich jego wierzycieli. Utrzymanie ciągłości działania przedsiębiorstwa jest kluczowe dla wierzycieli. Jest to także niezwykle istotne z punktu widzenia pracowników, kontrahentów i klientów Ruchu - dodał.

Z kolei Seweryn Kowalczyk, przewodniczący rady nadzorczej Ruchu, zaznaczył, że wydawcy będą kluczowymi partnerami w budowaniu nowej strategii i modelu kolportażu prasy w Polsce.

- Mam nadzieję, że uda nam się stworzyć taki model dystrybucji prasy, który będzie spełniał oczekiwania wydawców i klientów, przy zachowaniu rentowności prowadzonej działalności. Ruch ma szansę przetrwać i dalej prężnie się rozwijać, wypełniając tym samym misję społeczną kolportażu prasy - powiedział Kowalczyk.

Jak podaje źródło PAP Biznes, Orlen chce wykorzystać sieć dystrybucyjną Ruchu do sprzedaży towarów z kategorii FMCG (produkty szybkozbywalne).

Odbudować płynność

Z informacji PAP Biznes wynika, że na obecnym etapie w restrukturyzacji Ruchu nie jest potwierdzony udział Poczty Polskiej, o czym w piątek pisał "Puls Biznesu", który poinformował, że PKN Orlen i Poczta Polska pracują nad przygotowaniem planu poprawy płynności finansowej Ruchu, a następnie jego przejęciem i podziałem pomiędzy Orlen (sieć kiosków) i Pocztę Polską (dystrybucja).

Według "PB" plan restrukturyzacji zakłada, że Ruch będzie w stanie odbudować płynność. To z kolei umożliwi bieżące regulowanie zobowiązań wobec wydawców wynikających z ustaleń podjętych w ramach przyspieszonego postępowania układowego.

Obecnie sieć własna Ruchu składa się z 1800 punktów zapewniających roczny obrót w wysokości około 870 mln zł. Kolportaż Ruchu dociera do ok. 20 tys. punktów i generuje roczny obrót o wartości ok. 500 mln zł. Ruch posiada 13 centrów logistycznych i 1 magazyn centralny.

Ruch złożył 31 sierpnia w sądzie wniosek o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego (PPU) w celu zawarcia układu częściowego. Układ przewidywał ograniczenie działań restrukturyzacyjnych tylko do grona największych wydawców, każdemu z nich Ruch jest winien co najmniej 1 mln zł.

Początkowo zakładano, że po otwarciu PPU działania restrukturyzacyjne nie obejmą małych i średnich wydawców, ale z nieoficjalnych informacji wynika, że postępowanie obejmie również ich.

Ruch informował pod koniec sierpnia, że celem spółki jest oparcie ostatecznego planu restrukturyzacji na wynikach prac firmy audytorskiej, która przygotowuje taki plan na zlecenie Ruchu, po uzyskaniu zgody Alior Banku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Devoratrix Troglodytarum
Następna polska "narodowa marka" - nieboszczyk, w którą państwowy- narodowy moloch będzie topił miliony w imię niczym nie uzasadnionego "patriotyzmu" a raczej sentymentu i tęsknoty za upadłą komuną epoki Gierka.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane