• rozwiń

Orlen łączy siły na południu. Z dwóch rafinerii powstanie nowa spółka

Orlen łączy siły na południu. Z dwóch rafinerii powstanie nowa spółka
Foto: PKN Orlen Foto: PKN Orlen to największy podmiot branży rafineryjno-petrochemicznej w Polsce i jeden z największych w Europie

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenia Rafinerii Trzebinia i Rafinerii Nafty Jedlicze z grupy PKN Orlen podjęły decyzję o połączeniu obu spółek. Rejestracja połączenia ma nastąpić z początkiem 2015 r. Nowy podmiot będzie prowadził działalność pod nazwą Orlen Południe.

Według PKN Orlen, celem połączenia Rafinerii Trzebinia i Rafinerii Jedlicze jest m.in. optymalne wykorzystanie posiadanych przez oba podmioty instalacji produkcyjnych oraz wynikające z tego oszczędności w przyszłej działalności nowej spółki Orlen Południe.

Przeniesienie majątku

W przypadku Rafinerii Trzebinia zdecydowano jednocześnie o połączeniu jej z dwiema spółkami zależnymi: Fabryką Parafin Naftowax i Zakładową Strażą Pożarną - poinformował w poniedziałek płocki koncern.

Liczymy, że podjęte działania konsolidacyjne pozwolą na optymalne wykorzystanie posiadanych aktywów, w szczególności w zakresie instalacji produkcyjnych łączonych spółek i przyniosą oszczędności w przyszłym funkcjonowaniu Orlen Południe.

Krystian Pater, członek zarządu PKN Orlen



PKN Orlen wyjaśnił, że połączenia zostaną dokonane w trybie kodeksu spółek handlowych poprzez przeniesienie całego majątku przejmowanych spółek na Rafinerię Trzebinia, z równoczesnym podwyższeniem jej kapitału zakładowego w drodze emisji nowych akcji dla dotychczasowego jedynego akcjonariusza Rafinerii Nafty Jedlicze, czyli płockiego koncernu.

W wyniku prowadzonego obecnie wykupu przymusowego 0,54 proc. akcji Rafinerii Trzebinia docelowo jedynym akcjonariuszem przyszłej spółki Orlen Południe zostanie PKN Orlen. W ostatnim czasie płocki koncern deklarował, iż wyraża gotowość nabycia wszystkich akcji Rafinerii Trzebinia, które są w posiadaniu akcjonariuszy mniejszościowych.

Orlen liczy na oszczędności

- Liczymy, że podjęte działania konsolidacyjne pozwolą na optymalne wykorzystanie posiadanych aktywów, w szczególności w zakresie instalacji produkcyjnych łączonych spółek i przyniosą oszczędności w przyszłym funkcjonowaniu Orlen Południe - ocenił Krystian Pater, członek zarządu PKN Orlen ds. produkcji.

Wartość majątku Rafinerii Trzebinia, zgodnie z danymi z sierpnia 2014 r., to 442,5 mln zł, natomiast wartość majątku Rafinerii Nafty Jedlicze to 70 mln zł.

PKN Orlen



Jak zaznaczył płocki koncern, przeprowadzone połączenie Rafinerii Trzebinia i Rafinerii nafty Jedlicze jest zgodne ze strategią koncernu, która zakłada „sukcesywną optymalizację struktury” grupy kapitałowej.

PKN Orlen przypomniał, że Rafineria Trzebinia i Rafineria Nafty Jedlicze ściśle współpracują w ramach bieżącej działalności. W lipcu 2013 r. zarząd Rafinerii Trzebinia przejął zarządzanie Rafinerią Nafty Jedlicze. Obie spółki informowały wówczas, iż ma to się przyczynić m.in. do zwiększenia efektywności ekonomicznej działań biznesowych.

Przymusowy wykup

Od października 2012 r. PKN Orlen jest właścicielem 100 proc. udziałów w Rafinerii Nafty Jedlicze. To efekt przeprowadzonego wcześniej przymusowego wykupu akcji akcjonariuszy mniejszościowych. Rafineria Nafty Jedlicze specjalizuje się w przemysłowym zagospodarowaniu - regeneracji, produkuje też ciężkie i lekkie oleje opałowe oraz rozpuszczalniki naftowe.

Rafineria Trzebinia to również spółka grupy kapitałowej PKN Orlen - płocki koncern posiada tam 99,46 proc. akcji, a pozostali akcjonariusze 0,54 proc. Rafineria Trzebinia i jej grupa kapitałowa zajmuje się przerobem ropy naftowej, produkcją biopaliwa w postaci biodiesla oraz produkcją parafiny.

Wartość majątku Rafinerii Trzebinia, zgodnie z danymi z sierpnia 2014 r., to 442,5 mln zł, natomiast wartość majątku Rafinerii Nafty Jedlicze to 70 mln zł.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane