• rozwiń

Orlen analizuje Ruch. Decyzja za kilka tygodni

Auta elektryczne zatankują na Orlenie Odtwórz: Auta elektryczne zatankują na Orlenie
Auta elektryczne zatankują na Orlenie "Źródło: tvn24"

PKN Orlen rozważa kupno pogrążonego w kłopotach finansowych Ruchu. Na razie prowadzone są analizy, które mają zadecydować, czy płocki koncern zdecyduje się na nabycie spółki - poinformował prezes Orlenu Daniel Obajtek.

- Został wybrany doradca strategiczny, który prowadzi badanie spółki pod względem finansowym i prawnym oraz analizuje możliwe synergie - powiedział prezes Obajtek.

Analizy zadecydują

- Jeśli ze wszystkich analiz wyjdzie, że opłaca nam się kupić Ruch, to go kupimy. Podchodzimy do tego biznesowo. Ruch działający w branży FMCG mógłby uzupełnić nasze aktywa, choćby w obszarze detalu. Czasami łatwiej jest kupić pewne elementy biznesu niż samemu budować je od zera - dodał prezes.

Wcześniej PKN Orlen informował, że badanie kondycji finansowej i prawnej Ruchu powinno rozpocząć się na początku lutego. Potrwać ma kilka tygodni, a due dilligence i przedstawione wnioski będą podstawą do podjęcia decyzji biznesowych.

Obecnie sieć własna Ruchu składa się z 1800 punktów zapewniających roczny obrót w wysokości około 870 mln zł. Kolportaż Ruchu dociera do ok. 20 tys. punktów i generuje roczny obrót o wartości ok. 500 mln zł. Ruch posiada 13 centrów logistycznych i magazyn centralny.

Na początku roku Alior Bank złożył w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek w sprawie zgody na przejęcie kontroli nad Ruchem. Bank zapowiedział, że przejęcie akcji będzie czasowe i dokonane wyłącznie na potrzeby wsparcia procesu restrukturyzacji, a następnie firma zostanie odsprzedana na rzecz inwestora lub inwestorów.

31 sierpnia firma kolportująca prasę złożyła w sądzie wniosek o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego (PPU) w celu zawarcia układu częściowego. Z wcześniejszych informacji wynika, że rada wierzycieli Ruchu, w której są m.in. wydawcy prasy, jest przychylna przygotowanemu przez PKN Orlen i Alior Bank planowi restrukturyzacji, który ma umożliwić prowadzenie dalszej działalności.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane