• rozwiń

Temat: Unia Europejska

Od dziś zmiany w cennikach. Sieci komórkowe w Polsce obniżają ceny połączeń

Tańsze połączenia i SMS-y w całej UE. Od środy wchodzą w życie nowe stawki Odtwórz: Tańsze połączenia i SMS-y w całej UE. Od środy wchodzą w życie nowe stawki
Tańsze połączenia i SMS-y w całej UE. Od środy wchodzą w życie nowe stawki "Źródło: Parlament Europejski"

Największe sieci komórkowe w Polsce na środę zapowiedziały wprowadzenie niższych stawek za połączenia międzynarodowe i wiadomości SMS do krajów Unii Europejskiej. Zmiany mają związek z wejściem w życie pakietu telekomunikacyjnego.

Unijny pakiet telekomunikacyjny zakłada że połączenie głosowe do innego kraju UE będzie kosztować maksymalnie 19 centów za minutę, czyli równowartość około 82 groszy, natomiast wiadomość tekstowa 6 centów - około 26 groszy. Ta cena nie uwzględnia podatku, którego wysokość zależy od stawek w kraju, z którego dzwonimy lub wysyłamy wiadomość; stawki VAT w państwach członkowskich UE mieszczą się w przedziale od 17 do 27 procent - w Polsce 23 proc.

Komisja Europejska wprowadzenie wspólnej, ustalonej na poziomie całej Unii Europejskiej maksymalnej wysokości opłat za międzynarodowe połączenia głosowe, argumentowała tym, że obecnie różnice w cenie między poszczególnymi państwami członkowskimi są zbyt duże.

"Przeciętnie standardowa cena połączenia wewnątrzunijnego była trzykrotnie wyższa niż standardowa cena połączenia krajowego, a standardowa cena za SMS-a wewnątrz Unii była ponad dwukrotnie wyższa niż cena krajowa" - mogliśmy przeczytać w w wydanym w poniedziałek komunikacie.

Według KE w skrajnych przypadkach różnice były nawet dziesięciokrotne na niekorzyść konsumentów.

Nowe maksymalne stawki weszły w życie we wszystkich 28 krajach UE. W związku z tym na 15 maja zmiany w cennikach zapowiedzieli czterej główni operatorzy komórkowi działający w Polsce.

Nowe stawki

Rzecznik Orange Polska Wojtek Jabczyński poinformował w przesłanej tvn24bis.pl odpowiedzi, że  "klienci indywidualni dzwoniący z sieci Orange Polska i nju mobile na numery stacjonarne oraz komórkowe w krajach Unii Europejskie, a także i Europejskiego Obszaru Gospodarczego zapłacą nie więcej niż 1 zł (z VAT) za minutę rozmowy. SMS do krajów UE i EOG kosztować będzie niemal o połowę taniej niż dotychczas, czyli 0,31 zł (z VAT)".

"Nowe stawki dotyczą zarówno połączeń wykonywanych z telefonów komórkowych (abonamentowych i na kartę), jak i ze stacjonarnych" - wskazał rzecznik Orange Polska.

Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady stawki za połączenia międzynarodowe z Polski do państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego zmieniło również T-Mobile Polska. Od 15 maja 2019 roku stawki, tak jak w przypadku Orange, wyniosą: 1 zł brutto (0,81 zł netto) za minutę połączenia głosowego, 0,31 zł brutto (0,25 zł netto) za wiadomość SMS. "Zmiana ta dotyczy wszystkich klientów rynku prywatnego (Abonament, MIX i Prepaid)" - czytamy w komunikacie na stronie T-Mobile.

Ceny połączeń dla klientów indywidualnych obniżył również Play. Podobnie jak w przypadku konkurentów, także tutaj minuta połączenia głosowe wynosi 1 zł oraz 0,31 zł za SMS-a. Ceny zawierają podatek VAT. Również w przypadku Plusa klienci sieci za minutę połączenia do innego kraju w UE zapłacą 1 zł brutto, zaś za SMS-a - 0,31 zł.

Dotychczas klienci głównych sieci komórkowych w Polsce za minutę połączenia do innego kraju w UE płacili od 1,5 zł do nawet 2,5 zł brutto za minutę.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane