• rozwiń

Orange ostrzega przed oszustami. "Absolutnie nie klikajcie w ten link"

Darknet, czyli ciemna strona internetu Odtwórz: Darknet, czyli ciemna strona internetu
Darknet, czyli ciemna strona internetu "Źródło: TVN24 BiS"

Orange Polska ostrzega przed SMS-ami od oszustów. "Absolutnie nie klikajcie w załączony w treści link" - apeluje operator i wskazuje, że celem przestępców jest wyłudzenie pieniędzy z konta bankowego.

Jak wskazują przedstawiciele Orange, w wysyłanych przez oszustów wiadomościach w polu nadawcy ustawiona jest nazwa "Rachunek" bądź "Przypominam".

"Nieuregulowanie zadluzenia w kwocie 6 zl spowoduje zablokowanie polaczen. Link do platnosci wazny 2h" - to treść przykładowego fałszywego SMS-a (pisownia oryginalna).

Fałszywe strony banków

Po kliknięciu w link zamieszczony na końcu wiadomości jesteśmy przenoszeni na stronę podszywającą się pod Dotpay (jeden z systemów płatności). Tam ofiara ma do wyboru listę banków, za pośrednictwem których może dokonać spłaty "zadłużenia".

"Wybór większości z banków tym razem przenosi użytkownika na ich fałszywe ekrany logowania" - wskazuje branżowy portal Niebezpiecznik. Jak dodano, na tym etapie ofiara proszona jest o wpisanie identyfikatora oraz hasła, a oszuści mogą ręcznie weryfikować dane dostępowe.

Ostrzeżenie

W komunikacie operatora poinformowano, że powiązane z atakiem domeny zostały zablokowane dla klientów usług Orange Polska.

Eksperci przypominają jednak, żeby nie opłacać żadnych rachunków przy użyciu linków, które otrzymujemy SMS-em albo e-mailem. Wszelkie zaległości najlepiej bezpośrednio weryfikować kontaktując się z firmą, od której pochodzą zobowiązania.

Ponadto podczas logowania do banku czy skrzynki e-mail, jeszcze przed wpisaniem hasła, warto spojrzeć na pasek adresowy przeglądarki i zweryfikować domenę.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane