• rozwiń
  • WIG20 2159.65 +0.23%
  • WIG30 2445.52 +0.23%
  • WIG 56933.41 +0.27%
  • sWIG80 11460.59 +0.08%
  • mWIG40 3635.51 +0.40%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 11:55

Dostosuj

Orange ostrzega przed oszustami. Jeden ważny szczegół

Ekspertka o oszustwach internetowych Odtwórz: Ekspertka o oszustwach internetowych
Ekspertka o oszustwach internetowych "Źródło: TVN24 BiS"

Orange ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod przedstawicieli operatora. "Przestępcy chcą Was przekonać do kliknięcia w podejrzany dokument" - czytamy w komunikacie. Jak przypomniano, Orange nie wysyła faktur w dokumencie Word.

Orange poinformowało, że oszuści wysyłają wiadomości z prośbą o zapłatę faktury.

"Prosimy o zapoznanie się z fakturą, która została przesłana w załączniku. Do poprawnego odczytu prosimy o włączenie macro. Informacja pojawi się na górze dokumentu" - czytamy w treści maila.

W wiadomości podany jest również numer rachunku.
Orange ostrzega, że "o ile forma maila do złudzenia przypomina te wysyłane przez Orange Polska, wiadomość nie jest nadana z właściwego adresu (faktyczny adres, z którego została nadana, zakreśliliśmy na czerwono)".

Przedstawiciele operatora przypominają również, że nie wysyłają faktury w plikach .doc, "w których można ukryć, aktywowany po włączeniu makr właśnie, złośliwy kod". "Dla bezpieczeństwa po prostu sprawdzajcie swoje dokumenty za pośrednictwem serwisu Mój Orange" - dodano.

Kolejne ostrzeżenie

To kolejne ostrzeżenie przed oszustami podszywającymi się pod znanego operatora. Na początku września zespół CERT Polska (działający w ramach Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej) ostrzegał przed kampanią SMS-ową "na dopłatę".

Na początku czerwca T-Mobile ostrzegało z kolei przed atakiem phishingowym, w którym oszuści podszywali się pod operatora. Klienci otrzymywali komunikat, który zachęcał ich do udziału w ankiecie i kusił możliwością wygrania najnowszych smartfonów.

Wcześniej Orange i T-Mobile ostrzegały też przed głuchymi telefonami z egzotycznych numerów np. z Papui-Nowej Gwinei, Konga, Burundi czy Wybrzeża Kości Słoniowej. Naciągacze liczą na to, że użytkownik danego numeru oddzwoni, generując tym samym wysoką opłatę.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
krzysztof_ernest
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane