• rozwiń
  • WIG20 2124.23 +0.67%
  • WIG30 2429.06 +0.57%
  • WIG 56503.59 +0.53%
  • sWIG80 11601.60 +0.09%
  • mWIG40 3781.97 -0.14%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:15

Dostosuj

Temat: Związki zawodowe

Premier Kopacz na czele Komisji Trójstronnej? Tak chcą związkowcy

Foto: PAP/Radek Pietruszka Foto: W ocenie OPZZ rząd od wielu miesięcy nie reaguje na związkowe postulaty

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych wzywa premier Ewę Kopacz do spotkania ze wszystkimi związkami zawodowymi i rozmowy o postulatach pracowniczych i społecznych – poinformował w środę szef Porozumienia Jan Guz.

OPZZ chce, żeby to premier Ewa Kopacz została przewodniczącą Komisji Trójstronnej - powiedział Guz. Obecnie szefem KT jest minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Brak porozumienia to kolejne strajki

OPZZ ogłosiło we wtorek pogotowie strajkowe swoich organizacji i struktur terenowych.

W ocenie OPZZ rząd od wielu miesięcy nie reaguje na związkowe postulaty. Porozumienie popiera i solidaryzuje się z uczestnikami już trwających masowych protestów pracowniczych. Według związków problemy dotyczą m.in. branży górniczej, zbrojeniowej, edukacji, pocztowej i telekomunikacyjnej.

Guz wyjaśnił, że wtorkowa decyzja prezydium OPZZ w sprawie pogotowia strajkowego została podjęta w związku z brakiem odpowiedzi ze strony rządu na postulaty. Jeśli nie dojdzie do rozmów, związkowcy zapowiadają dalsze działania protestacyjne. - Będziemy zmuszeni do ostrzejszych form protestów, w tym blokad dróg, masowych demonstracji i strajków – stwierdziło prezydium OPZZ.

W ocenie Guza "kredyt społecznej cierpliwości dla zaniechań polityki ekonomiczno-społecznej koalicji PO-PSL wyczerpał się", a brak rozmów doprowadził do wybuchu niepokojów społecznych i akcji protestacyjnych różnych grup zawodowych: górników, energetyków, rolników, transportowców, pracowników poczty, oświaty i budżetówki.

- Nasi związkowcy z różnych branż proszą o działanie, bo ludzie tracą miejsca pracy, a rząd nie robi nic – mówił przewodniczący.

Wezwanie do rozmów

Zaznaczył, że OPZZ chce skoordynować akcje protestacyjne i „będzie ze wszystkimi, którzy sprzeciwiają się brakowi działań rządu”. Zapowiedział, że w czwartek liderzy trzech central – OPZZ, FZZ i Solidarności mają uzgodnić wspólne działania w razie dalszego braku reakcji rządu na wezwanie do rozmów.

Obradujące we wtorek w Warszawie prezydium OPZZ ogłosiło pogotowie strajkowe wobec - jak podano w komunikacie - "braku rzetelnego dialogu społecznego oraz kompetencji i uprawnień negocjujących przedstawicieli rządu rozmawiających ze związkami zawodowymi".

OPZZ jest jedną z trzech central związkowych reprezentowanych w Komisji Trójstronnej. Związki zawiesiły swoje prace w KT w czerwcu 2013 r. Kilka dni temu związki i pracodawcy przedstawili ministrowi pracy wspólny projekt zmian ustawowych, które zastąpiłyby Komisję nową Radą Dialogu Społecznego.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Mar48
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
kg1955
Pani Kopacz jest Premierem całej Polski!To że jakieś związki (czytaj kościół katolicki i PiS)chcą nie znaczy że Pani Premier musi ich słuchać!!!Pani Premier może pomyśleć o ograniczeniu praw związkowców.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane