• rozwiń

Temat: Związki zawodowe

Premier Kopacz na czele Komisji Trójstronnej? Tak chcą związkowcy

Foto: PAP/Radek Pietruszka Foto: W ocenie OPZZ rząd od wielu miesięcy nie reaguje na związkowe postulaty

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych wzywa premier Ewę Kopacz do spotkania ze wszystkimi związkami zawodowymi i rozmowy o postulatach pracowniczych i społecznych – poinformował w środę szef Porozumienia Jan Guz.

OPZZ chce, żeby to premier Ewa Kopacz została przewodniczącą Komisji Trójstronnej - powiedział Guz. Obecnie szefem KT jest minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Brak porozumienia to kolejne strajki

OPZZ ogłosiło we wtorek pogotowie strajkowe swoich organizacji i struktur terenowych.

W ocenie OPZZ rząd od wielu miesięcy nie reaguje na związkowe postulaty. Porozumienie popiera i solidaryzuje się z uczestnikami już trwających masowych protestów pracowniczych. Według związków problemy dotyczą m.in. branży górniczej, zbrojeniowej, edukacji, pocztowej i telekomunikacyjnej.

Guz wyjaśnił, że wtorkowa decyzja prezydium OPZZ w sprawie pogotowia strajkowego została podjęta w związku z brakiem odpowiedzi ze strony rządu na postulaty. Jeśli nie dojdzie do rozmów, związkowcy zapowiadają dalsze działania protestacyjne. - Będziemy zmuszeni do ostrzejszych form protestów, w tym blokad dróg, masowych demonstracji i strajków – stwierdziło prezydium OPZZ.

W ocenie Guza "kredyt społecznej cierpliwości dla zaniechań polityki ekonomiczno-społecznej koalicji PO-PSL wyczerpał się", a brak rozmów doprowadził do wybuchu niepokojów społecznych i akcji protestacyjnych różnych grup zawodowych: górników, energetyków, rolników, transportowców, pracowników poczty, oświaty i budżetówki.

- Nasi związkowcy z różnych branż proszą o działanie, bo ludzie tracą miejsca pracy, a rząd nie robi nic – mówił przewodniczący.

Wezwanie do rozmów

Zaznaczył, że OPZZ chce skoordynować akcje protestacyjne i „będzie ze wszystkimi, którzy sprzeciwiają się brakowi działań rządu”. Zapowiedział, że w czwartek liderzy trzech central – OPZZ, FZZ i Solidarności mają uzgodnić wspólne działania w razie dalszego braku reakcji rządu na wezwanie do rozmów.

Obradujące we wtorek w Warszawie prezydium OPZZ ogłosiło pogotowie strajkowe wobec - jak podano w komunikacie - "braku rzetelnego dialogu społecznego oraz kompetencji i uprawnień negocjujących przedstawicieli rządu rozmawiających ze związkami zawodowymi".

OPZZ jest jedną z trzech central związkowych reprezentowanych w Komisji Trójstronnej. Związki zawiesiły swoje prace w KT w czerwcu 2013 r. Kilka dni temu związki i pracodawcy przedstawili ministrowi pracy wspólny projekt zmian ustawowych, które zastąpiłyby Komisję nową Radą Dialogu Społecznego.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane