• rozwiń

Morawiecki w ogniu krytyki. "Dochodzi do mistrzostwa Edwarda Gierka"

Neumann: Morawiecki dochodzi do mistrzostwa Edwarda Gierka Odtwórz: Neumann: Morawiecki dochodzi do mistrzostwa Edwarda Gierka
Foto: tvn24 Foto: Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki podczas Kongresu 590 w Jasionce przedstawił założenia nowej "Konstytucji dla biznesu" | Video: Neumann: Morawiecki dochodzi do mistrzostwa Edwarda Gierka

Morawiecki dochodzi do mistrzostwa Edwarda Gierka - tak poseł Platformy Obywatelskiej Sławomir Neumann ocenił działania wicepremiera, ministra rozwoju i finansów w programie "Kawa na ławę" w TVN24. Opozycja skrytykowała zaprezentowaną przez niego w piątek "Konstytucję dla biznesu", z kolei politycy PiS wskazywali, że dokument to wyraz dbałości o polskich przedsiębiorców.

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki podczas Kongresu 590 w Jasionce przedstawił założenia nowej "Konstytucji dla biznesu". To szereg zmian, które mają ułatwić przedsiębiorcom prowadzenie działalności. Zdania na temat ich słuszności są jednak podzielone.

Sławomir Neumann, przewodniczący Platformy Obywatelskiej w programie "Kawa na ławę" ocenił, że wicepremier Mateusz Morawiecki jest "mistrzem zagadywania rzeczywistości", a jego plan rozwoju jak dotąd nie przynosi wymiernych korzyści.

- Jest świetnym opowiadaczem i w tej propagandzie sukcesu dochodzi do mistrzostwa Edwarda Gierka. (...) Niepotrzebna jest konstytucja, by polscy przedsiębiorcy inwestowali, wystarczy, by prezydent i rząd przestrzegali obowiązującej konstytucji - uważa Neumann.

Gość programu odniósł się także do słów Jarosława Kaczyńskiego, który obwinił przedsiębiorców związanych z partiami opozycyjnymi za obniżenie wzrostu gospodarczego, gdyż "dzisiaj nie chcą podejmować różnego rodzaju przedsięwzięć"

- Kaczyński zszokował przedsiębiorców. To obraża zdrowy rozsądek - mówił.

W poszukiwaniu przyczyn

Prezesa PiS bronił Patryk Jaki, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

- Jestem zawsze po stronie przedsiębiorców, bo oni są solą tego państwa i mówię to też jako były przedsiębiorca. Słowa Jarosława Kaczyńskiego są wyciągane z kontekstu. Miał na myśli pewną grupę przedsiębiorców, którzy bardzo często dorabiali się w sposób nieuczciwy -  argumentował.

Wskazał przy okazji na szereg reform PiS: uszczelnienie systemu podatkowego, obniżenie CIT dla małych i średnich przedsiębiorców, niewielkie opłaty dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą.

- Trwa dyskurs, jaki podatek dobrać, żeby Polska się lepiej rozwijała - mówił, jednak na pytanie, czy rząd planuje wprowadzenie wyższych podatków nie udzielił jednoznacznej odpowiedzi.

Owocność działań

Zdaniem Adama Szłapki, posła Nowoczesnej, spadek inwestycji w Polsce to wyraz niepewności, która powstrzymuje przedsiębiorców przed uwalnianiem środków. Przypomniał obietnice wicepremiera Morawieckiego, który deklarował wzrost gospodarczy na poziomie 3,9 proc. wobec tegorocznej spowolnionej koniunktury.

- To jest polityka Prawa i Sprawiedliwości. Proszę nie opowiadać o "Konstytucji dla biznesu", tylko wsłuchać się w słowa prezesa Kaczyńskiego, który szuka wrogów wśród przedsiębiorców. To, co proponuje Morawiecki to jest bardzo dobry kierunek. Jeżeli będzie go realizować, będziemy go popierać. Tylko "po owocach ich poznacie", a na razie owoce są wprost przeciwne [do oczekiwanych] - tłumaczył.

W obronie firm

Szef Gabinetu Prezydenta RP Adam Kwiatkowski bronił z kolei pomysłu wprowadzenia "Konstytucji dla biznesu", tłumacząc, że jest to wyraz dbałości o prowadzących działalność gospodarczą.

- Przedsiębiorcy, i ci, którzy działają w strefie publicznej, jak i prywatnej podkreślali [w Jasionce] bardzo ważną rolę władz państwa w pomaganiu im w realizowaniu biznesów. To, co pan prezydent realizuje, to wsparcie dla przedsiębiorców - mówił.

 

Wicepremier Morawiecki w Rzeszowie:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (55)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
garou
Na razie to tylko gadanina. Po owopcach was poznamy, efekty nadejdą szybko. A jakie będą - pozyjemy, zobaczymy. Ale przeczucia mam takie sobie....
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
wilma44
benzynę po 5 zł mamy już jak w banku, czekam aż $ będzie też po 5 zł bo przewidując co sie będzie działo, na wiosnę zamieniłem wszystkie PLN na USD.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Bl0to
To power point ma tyle stron co ten narobił? Nieźle nauczyli tego "agenta" banków robić prezentacje. Od rana do wieczora wykresy, a potem do domu. Super robota!
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Schift
Morawiecki miał być symbolem inteligentnego PiS-owca, ale chyba karierę zrobił dzięki tatusiowi. Żadnych mądrych koncepcji gospodarczych od niego jeszcze nie usłyszałem.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Gama
Czy oni wszyscy chorzy. Mam na myśli rządzącą partię. Może to jakieś najnowsze psychiczne schorzenie typu bardzo zaraźliwego.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
dawidov
Morawiecki nadaje sie do opowiadania bajek na dobranoc dla dzieci.
Beznadziejny Minister od gospodarki, leje wode, gubi sie w jego dyrdymalach jak by naprawde myslal, ze w Polsce jest brak Fachowcow od Ekonomii ci natomiast sluchajac go maja ubaw na calego!
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane