• rozwiń

Premier: intencją rządu jest, by ceny prądu nie wzrosły

Szef kancelarii premiera o cenach prądu w 2020 roku Odtwórz: Szef kancelarii premiera o cenach prądu w 2020 roku
Szef kancelarii premiera o cenach prądu w 2020 roku "Źródło: RMF FM"

Intencją resortu energii i rządu jest to, żeby ceny energii elektrycznej nie były wyższe niż te, jakie były w pierwszej połowie 2018 roku, także dla samorządów - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu pytany był m.in. o skargi samorządów, które dotyczyły podwyżek cen prądu i ewentualne dodatkowe działania rządu, by temu przeciwdziałać.

Intencje rządu

Premier mówił, by sprawdzić, jak prezydenci miast, burmistrzowie i wójtowie spożytkowali dodatkowe środki, jakie uzyskali dzięki skutecznej polityce finansowej państwa.

- Zachęciłbym wszystkich państwa, którzy przyglądają się życiu samorządów do takiej prostej analizy. Ile więcej środków przez poprzednie trzy lata wpłynęło do samorządów w latach 2016, 2017, 2018 z tytułu przyrostu ściągalności podatku CIT i PIT? To było około 16 miliardów złotych (...) Dla porównania w poprzednich 8 latach ta kwota była wielokrotnie niższa i wynosiła około 4 miliardy złotych - wskazał premier.Szef rządu przekonywał, że jeśli chodzi o regulacje dotyczące gospodarstw domowych, czyli taryfy G, "jak widzimy żadnych zmian cen nie ma".

- W przypadku pozostałych podmiotów, w tym samorządów, jest mechanizm kompensacyjny wdrażany, a więc również samorządy nie powinny odnosić się do tych zmian, które miały miejsce w drugim półroczu 2018 roku, ponieważ intencją Ministerstwa Energii, intencją nas wszystkich jest to, żeby ceny były porównywalne, nie były wyższe niż mniej więcej w pierwszej połowie 2018 roku - dodał.

Morawiecki przypomniał, że w budżecie zabezpieczono odpowiednie na zrekompensowanie "ruchów cenowych, na które wpływ ma przede wszystkim polityka klimatyczna UE".

Ustawa

Ustawa o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie 1 stycznia, zakłada ustabilizowanie cen sprzedaży energii dla odbiorców końcowych w 2019 r., przy jednoczesnym zrekompensowaniu spółkom energetycznym strat z tego tytułu.

Ustawa zakłada m.in. obniżkę akcyzy na prąd z 20 zł/MWh do 5 zł/MWh, obniżkę opłaty przejściowej, a także przewiduje rekompensaty dla firm obrotu energią elektryczną, na co przeznaczono 4 mld zł. Ministerstwo Energii informowało kilka dni temu, że w sprawie ustawy prowadzi rozmowy z Komisją Europejską i od tych ustaleń będzie zależeć, czy konieczna będzie jej nowelizacja.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane