• rozwiń
  • WIG20 2208.54 -0.16%
  • WIG30 2497.43 -0.11%
  • WIG 57950.18 -0.06%
  • sWIG80 11410.26 -0.38%
  • mWIG40 3665.88 +0.46%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Oferty pracy od oszustów. Serwis ogłoszeniowy ostrzega użytkowników

Dane klientów banków w darknecie Odtwórz: Dane klientów banków w darknecie
Dane klientów banków w darknecie "Źródło: TVN24 BiS"

OLX Polska ostrzega przed ściąganiem na telefony komórkowe aplikacji z niepewnych źródeł. Jak wskazano w komunikacie, oszuści rozsyłają linki do zawirusowanych plików, które mogą posłużyć do przechwycenia naszych danych logowania, na przykład do konta bankowego.

Linki trafiają na skrzynki pocztowe osób, które odpowiedziały na rzekome oferty pracy zamieszczone przez oszustów w serwisie ogłoszeniowym.

Wykorzystywane są do tego adresy podane w CV.

Przedstawiciele firmy ostrzegają jednak, by pod żadnym pozorem nie pobierać aplikacji. W pliku jest bowiem ukryty koń trojański. I jak wskazano, może on posłużyć do przechwycenia danych logowania, na przykład do konta bankowego.

Inne ogłoszenia

Sztuczkę tę oszuści stosują jednak również przy ogłoszeniach darmowych.

Na przykład dotyczących ofert sprzedaży klocków czy innych zabawek dla dzieci. Oszuści podszywają się pod firmy kurierskie, takie jak DPD czy DHL, wysyłają SMS-y z linkami do rzekomego opłacenia przesyłki.
OLX Polska zaleca, by zawsze używać programów antywirusowych (również na urządzeniach przenośnych), aktualizować definicje wirusów, a także nie instalować aplikacji z niepewnych źródeł.

Według badania Gemius/PBI w grudniu ubiegłego roku strony i aplikacje Grupy OLX odwiedziło 15,4 mln realnych użytkowników, czyli ok. 56 proc. wszystkich internautów. Więcej, bo ponad 17,5 mln użytkowników miała Grupa Allegro (ok. 65 proc.).

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane