• rozwiń

Temat: Gospodarka wg PiS

Obwodnica za ponad 900 mln złotych. Po dekadzie jest umowa

Obwodnica za ponad 900 mln złotych. Po dekadzie jest umowa
Foto: tvn24 Foto: Po ponad 10 latach jest umowa na budowę południowej obwodnicy Olsztyna

Firma Budimex podpisała we wtorek umowę z olsztyńskim oddziałem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na wybudowanie 14,7 km południowej obwodnicy Olsztyna. Droga, o którą samorządowcy i politycy zabiegali od ponad 10 lat ma być gotowa w 2018 roku.

Znajdzie się ona w ciągu drogi ekspresowej S 51, obejmie 14,7 km od węzła Olsztyn-Południe do węzła Olsztyn Wschód. Trasa, która od południa będzie omijać Olsztyn zostanie zbudowana na terenie zarówno Olsztyna jak i gmin Stawiguda, Purda, Barczewo. W okolicy wsi Wójtowo nowa trasa połączy się z droga krajową nr 16, która prowadzi z Olsztyna na Mazury.

Inwestycja Budimexu będzie realizowana w systemie "Projektuj i buduj".

"Wspólny sukces"

Obecny przy podpisaniu umowy pomiędzy GDKiA, a Budimexem wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit przypomniał, że o tę drogę od bardzo wielu lat zabiegali "politycy wszystkich opcji". - To, że jest umowa, że powstanie obwodnica to wspólny sukces ludzi, którzy tu mieszkają - mówił Szmit, który od wielu lat jest aktywnym politykiem PiS w warmińsko-mazurskim.

Marszałek warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin podkreślił, że obwodnica Olsztyna znacznie polepszy komunikację drogową w tej części regionu, co może się przełożyć na wzrost atrakcyjności inwestycyjnej.

Obwodnicę Olsztyna będą budowały dwie firmy: Budimex od wschodniej strony, zaś od zachodniej konsorcjum firm Intercor z Zawiercia oraz Most z Sopotu (10 km drogi zbudują za 387,5 mln zł). Budowa zachodniej części obwodnicy już jest prowadzona, ale rozpoczęto ją z kłopotami, ponieważ jeden z uczestników przetargu odwołał się, bezskutecznie, od rozstrzygnięcia do Krajowej Izby Odwoławczej.

Kolejny przetarg

Obecny na podpisaniu umowy prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz zwrócił uwagę, że do pełnej budowy południowej obwodnicy Olsztyna potrzebny jest kolejny przetarg - na budowę węzła Olsztyn Pieczewo. - W mojej ocenie taki przetarg winien być rozpisany jak najszybciej, by powstała pełna inwestycja - powiedział Grzymowicz.

Przetargu na budowę tego węzła, który miałby połączyć z obwodnicą południowe, sypialniane dzielnice Olsztyna na razie nie ma. Olsztyński ratusz i GDKiA wzajemnie przerzucają się odpowiedzialnością za ten stan rzeczy, ale obie strony deklarują, że zależy im na jak najszybszym przetargu na tę budowę.

Olsztyn chce też zbudować północną obwodnicę miasta, która będzie prowadziła w stronę przejścia granicznego z Rosją, ale na razie nie jest znany nawet jej potencjalny przebieg.

Olsztyn jest jedynym miastem wojewódzkim w kraju, które nie ma zbudowanej obwodnicy. Pierwsze rozmowy i uzgodnienia ws. południowej nitki obwodnicy prowadzono już w 1998 roku, a pierwsze umowy na koncepcję budowy drogi podpisano w 2005 roku.

 

Zobacz, gdzie zapłacisz najmniej za podróż autostradą:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane