• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Podatek od Nobla? Minister: zaniechamy poboru

"Zaczęłam się bać. Zaczyna się apokalipsa" Odtwórz: "Zaczęłam się bać. Zaczyna się apokalipsa"
"Zaczęłam się bać. Zaczyna się apokalipsa" "Źródło: tvn24"

Olga Tokarczuk nie zapłaci podatku od pieniędzy otrzymanych w związku z Nagrodą Nobla. To skutek decyzji szefa resortu finansów Jerzego Kwiecińskiego o zaniechaniu poboru PIT od przychodów związanych z tym wyróżnieniem. Minister pogratulował polskiej pisarce zdobycia nagrody.

"Podjąłem decyzję o zaniechaniu poboru podatku PIT od przychodów związanych z Nagrodą Nobla. W najbliższym czasie wydam stosowne rozporządzenie w tej sprawie" - napisał Kwieciński na Twitterze. "Bardzo cieszę się z docenienia twórczości polskiej autorki" - dodał Kwieciński, załączając gratulacje dla Olgi Tokarczuk.Wcześniej pisaliśmy, że wartość Nagrody Nobla Tokarczuk to 9 mln koron szwedzkich (niemal 3,6 mln złotych).

Gratulacje

Szef resortu finansów, którego wieści o nagrodzie dla Tokarczuk zastały w Luksemburgu na spotkaniu Rady UE ds. finansów przyznał, że nie wie, czy będzie jakaś specjalna nagroda finansowa czy fundusz dla noblistki.

- Musimy na ten temat porozmawiać, jeszcze nie miałem posiedzenia kierownictwa na ten temat, ale myślę, że będę wyrazicielem woli wszystkich moich kolegów, żeby pogratulować pani Oldze. Przyznaję się, że nie czytałem żadnej książki, ale w najbliższym wolnym czasie z przyjemnością przeczytam – mówił dziennikarzom Kwieciński.

Jak zaznaczył, w ostatnim czasie miał bardzo mało wolnego czasu na czytanie literatury niefachowej, bo musiał czytać bardzo dużo, ale rzeczy związanych ze swoją pracą. - To jest o tyle ważny sukces, bo wielu komentatorów, ekspertów dawało szanse jej konkurentom, także tym bardziej bardzo się cieszymy i gratulujemy – dodał.

Olga Tokarczuk z Nagrodą Nobla

Szwedzka Akademia ogłosiła w czwartek, że Tokarczuk została laureatką literackiego Nobla za rok 2018. Jak podała Szwedzka Akademia, Tokarczuk otrzymała nagrodę "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia".

Nagroda dla Olgi Tokarczuk to pierwszy literacki Nobel dla Polaka od 23 lat, gdy w 1996 r. otrzymała go poetka Wisława Szymborska.

Polka jest autorką m.in.: "Podróży ludzi Księgi", "Prawieku i innych czasów", "Gry na wielu bębenkach", "Prowadź swój pług przez kości umarłych", "Ksiąg Jakubowych" oraz "Biegunów", za którą w 2018 r. otrzymała międzynarodową Nagrodę Bookera. Obecnie noblistka pracuje nad powieścią opartą na jej rodzinnej historii, której osią mają być relacje pomiędzy Polakami i Ukraińcami.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane