• rozwiń

Ojciec Rydzyk "podzielił się radością". W Toruniu rusza budowa ciepłowni geotermalnej

W Toruniu rusza budowa ciepłowni geotermalnej ojca Rydzyka Odtwórz: W Toruniu rusza budowa ciepłowni geotermalnej ojca Rydzyka
W Toruniu rusza budowa ciepłowni geotermalnej ojca Rydzyka "Źródło: tvn24"

Plany ojca Tadeusza Rydzyka dotyczące budowy ciepłowni geotermalnej w Toruniu wkraczają w fazę realizacji. Słynna inwestycja założyciela Radia Maryja nie mogła powstać przez lata, bo nie było komu odbierać ciepła, które wyprodukuje. Sytuacja zmieniła się, odkąd partnerem inwestycji została spółka skarbu państwa - Polska Grupa Energetyczna.

Ciepłownia geotermalna ma być gotowa za rok. Wtedy gorąca woda płynąca z głębi ziemi ma trafiać do kaloryferów w toruńskich mieszkaniach. Ojciec Rydzyk chce w ten sposób zagospodarować 20 proc. miejskiego rynku ciepła.

Na miejscu, gdzie ma powstać ciepłownia, jest już wytyczony plac budowy, jest też ciężki sprzęt.

To może być jedno z najbardziej dochodowych dzieł dyrektora Radia Maryja. Monopolista na toruńskim rynku - PGE - odnotowuje roczny przychód na poziomie 232 mln zł, zatem 20 proc. tej kwoty oznaczałoby ponad 46 mln zł rocznego przychodu.

Zmiany pomogły

- Dzielimy się radością. Ale to nie jest radość bez "ale" - stwierdził w TV Trwam ojciec Rydzyk.

Tym "ale", o którym wspomina dyrektor Radia Maryja, był m.in. problem z dogadaniem się z poprzednim monopolistą na toruńskie ciepło - francuskim EDF (Electricite de France), które nie było zainteresowane współpracą z założoną przez ojca Rydzyka fundacją Lux Veritatis.

Innym kłopotem związanym z toruńską inwestycją było wstrzymanie przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w czasie rządów Platformy Obywatelskiej, przyznanej 10 lat temu dotacji.

To się zmieniło nieco ponad rok temu. Udziały EDF w polskich przedsiębiorstwach przejęła kontrolowana przez państwo PGE. Redemptoryści otrzymali ponadto 26 mln zł zaległego wsparcia na prowadzenie działań geotermalnych i dodatkowo prawie 20 mln zł na rozbudowę sieci ciepłowniczej.

Współpracę z ojcem Rydzkiem potwierdziło PGE. - Nigdy nie byliśmy przeciwnikami odnawialnych źródeł energii. Jesteśmy otwarci na współpracę z każdym kolejnym źródłem, które takie ciepło będzie produkował, pod warunkiem dostosowania parametrów dostawy tego ciepła do parametrów systemu ciepłowniczego - mówił na antenie TVN24 przedstawiciel PGE.

PGE Toruń w wydanym stanowisku, wskazała, że "w ramach podjętej współpracy z Geotermią Toruń i Fundacją Lux Veritatis jest w stałym kontakcie z jej przedstawicielami, z którymi na bieżąco omawiane są możliwości optymalnego wykorzystania ciepła ze źródeł geotermalnych w toruńskim systemie ciepłowniczym". "W zeszłym roku PGE Toruń uzgodniło z Geotermią model przyszłej dostawy ciepła ze źródła geotermalnego do sieci ciepłowniczej. Ewentualny udział ciepła geotermalnego w sieci podniesie status efektywności systemu ciepłowniczego, obecnie zasilanego przez wysokosprawne źródło kogeneracyjne" - napisano.

Koszt powstania toruńskiej ciepłowni geotermalnej szacowany jest na 40,3 mln zł.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (16)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Waldektmvb
Mieszkańcy Torunia na tym bardzo zyskają. Oby w Polsce było więcej takich inwestycji, bo dzięki temu mieszkańcy będą mieli tańszy prąd.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Michal__B
Nie wiem czy ktoś zadał sobie trud aby przeczytać zamówienie na tą inwestycję, ale znajduje się tam taka ciekawostka punkt 3.6.6.1 pompa ciepła o mocy nie mniej niż 10MW natomiast w 3.6.8.1 jest zamówienie na kocioł gazowy o mocy nie mniejszej niż 10MW... to będzie ciepłownia geotermalna czy gazowa bo nie do końca rozumiem... ;)
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane