• rozwiń

Przenosimy się do domów. Mieszka w nich więcej Polaków niż w blokach

Czarna skała. Nietypowy dom w Bielsku - Białej Odtwórz: Czarna skała. Nietypowy dom w Bielsku - Białej
Czarna skała. Nietypowy dom w Bielsku - Białej "Źródło: musarch.pl"

Budownictwo mieszkalne zdominowały domy. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w ciągu ostatnich lat wybudowano prawie 400 tysięcy domów, podczas gdy deweloperzy oddali do użytku o 1/5 mieszkań mniej. Stąd odsetek osób mieszkających w mieszkaniach maleje, a domy stają się coraz bardziej popularne.

Zdaniem analityka Open Finance Bartosza Turka, trend przeprowadzki do domów jest widoczny już od dekady. W tym czasie odsetek Polaków mieszkających w domach wzrósł o prawie 6 pkt. procentowych. W 2005 roku było to 49,5 proc. Polaków, a obecnie 55,8 proc.

Ciekawe jest to, że w budynkach z przynajmniej 10 lokalami - nazwijmy je większymi blokami - mieszka tylko 34,9 proc. osób - zauważa analityk Open Finance.

Analityk Open Finance, powołując się na dane Eurostatu zauważa, że ok. 57,5 proc. Europejczyków mieszka w domach. Najbardziej domy upodobali sobie Irlandczycy i Brytyjczycy. Spośród nich - odpowiednio - 92,5 proc. i 84,4 proc. zamieszkuje domy. Chociaż nie są to domy jednorodzinne, a przeważnie bliźniaki albo szeregowce.

Tymczasem w Hiszpanii, Szwajcarii, na Łotwie i Estonii większość mieszkańców, 60 proc., żyje w blokach.

Wśród obywateli Niemczech, Austrii, Portugalii i Luksemburgu analitycy OF zauważyli odwrotny, od polskiego, trend. Tam mieszkańcy z domów jednorodzinnych przeprowadzają się na blokowiska - pisze analityk Open Finance.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane