• rozwiń
  • WIG20 2108.05 +0.10%
  • WIG30 2410.09 +0.04%
  • WIG 56118.92 -0.01%
  • sWIG80 11591.88 -0.39%
  • mWIG40 3756.04 -0.24%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka

Polska odzież dla Jamesa Bonda. Chroni przed ogniem i promieniowaniem

Polska odzież dla Jamesa Bonda. Chroni przed ogniem i promieniowaniem
Foto: Flick (CC BY 2.0)/ brava_67 Foto: Odzież ognio- czy kuloodporna jest już obecnie w użyciu np. przez strażaków i policjantów, na horyzoncie pojawiają kolejne tekstylne nowinki, których nie powstydziłby się agent Jej Królewskiej Mości

Jak mówią łódzcy naukowcy, nauka ma sens, gdy się komuś przydaje. Dlatego polskie tekstylia uchronią przed promieniowaniem UV czy polem elektromagnetycznym – informuje "Puls Biznesu".

Nie tylko elektronika, ale też odzieżówka staje się branżą przyszłości. Choć odzież ognio- czy kuloodporna jest już obecnie w użyciu np. przez strażaków i policjantów, na horyzoncie pojawiają kolejne tekstylne nowinki, których nie powstydziłby się agent Jej Królewskiej Mości. W łódzkim Instytucie Włókiennictwa (IW) część projektów wchodzi już w etap komercjalizacji.

Ogromne zainteresowanie

Wśród nich są materiały chroniące przed promieniowaniem ultrafioletowym, emitowanym zarówno przez słońce, jak i sztuczne źródła światła.

- Zainteresowanie ze strony firm jest bardzo duże, również tych zza granicy, m.in. z Brazylii. Do tej pory udzieliliśmy licencji dwóm firmom - informuje prof. Jadwiga Sójka-Ledakowicz, dyrektor IW.

Z ekranami

Coraz bliżej wdrożeń są specjalne, włókiennicze "ekrany" blokujące pole elektromagnetyczne, które wytwarzają m.in. linie energetyczne, radiowe stacje nadawcze czy aparaty medyczne. Prof. Jadwiga Sójka-Ledakowicz informuje, że ostatnio wdrożeniem materiału był zainteresowany jeden z łódzkich szpitali.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane